| anonim_4396 a întrebat:

Tata zice ca se omoara.Toti si-au dat seama ca este nebun.
Se omoara ca : 1. Mama nu-l mai lasa sa se culce cu ea in pat. 2. Mama nu-l ia cu ea la biserica. 3. Zice ca nu mai are rost sa traiesti.

Si eu ma simt singur. Nu ma mai baga in seama, de parca n-as exista. Eu eream obisnuit sa ma culc cu tata, dar acum, mai bine ar dormii in bucatarie pe scaun decat cu mine.

Daca tata are ceva ce nu-i convine, si mama e in cealalta camera, vine, deschide usa, zice ceva, dupa aia peste 20 sec iar deschide usa, iar zice, si tot asa...
Acum 2 intrebari :

1. E normal ce face?
2. Ce-i pot face?

5 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu este normal insa in situatia ta nu prea poti face multe.
Cred ca singura solutie posibila ar fi sa vorbesti cu mama ta si sa ii spui ca este posibil ca tatal tau sa aiba nevoie de ajutor din partea unui specialist. Cred ca mama ta ar fi singura care ar putea sa il convinga ori sa il ajute sa-si schimbe perceptia.

| AdreAdre a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Si-a dat seama si mama ca e nebun. si el zice ca nu e si nu vrea sa mearga la psiholog.
5 ani au stat separati ( nu aveau toata cununia facuta)

de pe 28 iunie s-au cununat, si de atunci a inceput sa devina din ce in ce mai nesuferit.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru AdreAdre):

Daca si ea si-a dat seama si el tot nu vrea, din pacate cred ca nu prea mai poti face nimic de aici. Incearca sa ii lasi pe ei sa isi rezolve problemele iar tu axeaza-te pe alte lucruri pana cand mai avanseaza lucrurile.

| AdreAdre a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Acum iar s-au certat si tata s-a dus in bucatarie sa doarma pe scaun. mai bine doarme acolo cu gandacii ( misuna noaptea) decat cu mine. zice ca vine sa doarma cu mine la 4 dimineata. Nu gandeste, in loc sa doarma in pat, cu mine, doarme acolo. Mama se simte rau si tata tot insinsa sa doarma cu ea. daca n-asi si eu nu stiu ce s-ar fi intamplat cu mama...

| ElenaSA a răspuns:

Nu este normal. Dar nici nu ai prea multe lucruri de facut decat sa-ti cauti prieteni, sa citesti. sa te pregatesti pentru scoala.