| wtxwhdxifdjebdd a întrebat:

TPU cum sa-mi placa scoala in ciuda invatamantului foarte prost care ne baga pe gat materii gen desen, muzica etc? Care sunt inutile.100% inutile

23 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Pai, ai 2 optiuni:
-Te muti in alta tara in care invatamantul este mai lejer si mai placut pentru elevi.
-Strangi din dinti si mergi la ore ca toti elevii, chiar daca stii ca nu au nici un rost, ca nu te ajuta cu nimic, si ca scoala nu are nici o importanta daca nu ai bani sau pile.
Din pacate asta este sistemul in Romania, materie multa (si inutila), profesori prosti, elevi nemultumiti, dezinteresati si in consecinta, prosti (majoritatea). Ei (cei de la conducere) se pare ca nu isi dau seama ce dezastru este in invatamant, sau poate nu vor sa ordoneze lucrurile.
Scoala in Romania nu trebuie sa iti placa, ci e o obligatie.
Asta-i viata!

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru MasterOfDisaster):

Din pacate trebuie sa merg mai departe si sa invat crticile altora cu privire la litaratura s.a.E o mare tampenie.Ne putem sustrage si singur propriile pareri.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

A, da, si ceea ce se face la romana, mai ales la liceu mi se pare o tampenie. Daca un poet a ales sa foloseasca anumite cuvinte intr-un vers, sute de tineri trebuie sa comenteze pe pagini intregi semnificatia cuvintelor, motivele pentru care le-a ales straight face.
As putea spune asta despre fiecare materie de la scoala.
Dar din pacate trebuie sa mai suporti cativa ani. Mai multi sau mai putini.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru MasterOfDisaster):

Da si din cauza rahaturilor astea viitorul a sute de copii sta sa cada.Ca n-au invatat ce-a spus nu stiu care.Eu cel putin in fiecare sambata, stau 4 ore la scoala la meditatie ca sa invat ce spune altul. Sper exbig grine ce a folosit Nenumescovici forma asta de exrpimare? O forma care n-are legatura cu limbajul actual. O tampenie.Analfabetie,mai pe limba lor.Cica de ce a spus ala asta.De unde sa stiu eu? laughing)))Dupa cum spuneai, asa-i la toate obiectele.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

4 ore la meditatii? Timp si bani pierduti aiurea.
Dar in ce clasa esti?

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru MasterOfDisaster):

A 8-a si facem 4 ore de meditatii la romna.Clasa.Toata clasa cu diriga.Si surprinzator e gratis.Dar mai mult ne povesteste de cainele ei...

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

laughing Te va ajuta foarte mult la examen..asa nici nu ma mir ca e gratis. Ar fi culmea sa dati bani sa ascultati povesti despre caini.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru MasterOfDisaster):

Dapoi daca e asa, parintii mei ar veni imendiat cu bata de baseball la scoala laughing)).

| Reek54 a răspuns:

Incearca sa te concentrezi pe cele care iti plac, iar pe celelalte sa le intretii cum poti, sunt niste bariere de care trebuie sa trecem cu totii, bineinteles asta daca nu ai parintii parlamentari.

| OnlineZ a răspuns:

Te relaxeaza ..Nu poti spune ca sunt materii inutile.Sut oameni care chiar au talent la asa cev. Faptul ca voi faceti niste liniute si nici alea drepte si nu puteti desena o floare. Logic ca nu va place desenul.laughingSau daca cand cantati se sparg termopanele, iarasi e normal sa nu va placa muzica Nu sunt materii inutile.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru OnlineZ):

Eu am spart unul aseara

| OnlineZ a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Hahaha...norocul tau! Scuza-ma pentru greselile de gramatica, abia acum le-am observat!:d

| KristalPop a răspuns:

Aşa e. Mie mi s-a părut complet inutilă matematica şi unele chestii de la fizică.
Adică nu m-au ajutat cu nimic în viaţă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să-ţi placă.

| robijam a răspuns:

Pentru un arhitect sau din ala care face portrete robot desenul nu e inutil.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru robijam):

Da.Dar pentru cei care au inclinatie in muzica, sport sau alt domeniu ca pierd orele degeaba si ca nu le foloseste cu nimic in viata? Plus plictiseala colosala ca la toate orele.La ce le foloseste lor pensonul? Sau mii si mii de teroreme la matematica? Bun matematica nu trebuie scoasa.Trebuie invatat esentialul si cateva TEOREME NU TOATE TOATE TOATE.Ca ce ni s epreda noua la scoala e perfect pentru cineva care vrea sa studieze matematica.Sau chimia lui Mos Craciun.Sa stim cateva reactii tabelul periodic si niste ecuatii.Dar nu absolut tot.Sa invatam despre istoria chimistilor si tabelul periodic la perfectie. Daca te intalnesti cu unul pe stra nu te intreaba:
Mai care este tabelul periodic.Sau care este reactia chimic dintre bla bla bla.Pana la urma multe lucruri chiar n-au sens.Si nu stiu cati ani ai, nici tu cat am eu dar am dreptate.Prea putina practica prea multe informatii inutile.

| robijam a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Apai acum serios in viata "reala" folosim 56354654436 ori 2463573567 + radical din 5426234?
?

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru robijam):

Depinde de scopul tau in viata.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru robijam):

Daca esti profesor de mate bine, daca nu te stergi la c*r cu radicalii laughing)

| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Pai si ce poti sa faci? asta este programa scolara. Nici mie nu mi-a placut matematica in scoala si am invatat-o. Nu avem ce face.

| AntoniaOrman a răspuns:

Ei bine, mai sunt si elevi care au talent la muzica sau desen.

| AlecsNC11 a răspuns:

Paraerea mea este ca suntem foarte norocosi ca nu suntem cersetori saraci si asa mai departe... Stiu... muzica = pe bune? n-ai ce face 50 % noroc iar restul ghinion sad

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru AlecsNC11):

Cersetori? Suntem cetateni de rand.De ce ar fi noroc? In plus statul ar trebui sa faca mult mai mult oentru noi ca cetateni.