| anonim_4396 a întrebat:

TPU, va rog cititi, vreau sa spun cateva cuvinte despre scoala si vreau sa aflu parerea voastra daca se poate.
Eu cred ca invatamantul / sistemul vrea sa ne formeze prosti de mici, iti baga pe gat materii complet inutile, parintii iti zic sa inveti sa ajungi ceva, dar la scoala profesorii iti zic ca esti prost, ca nu sti nimic sa ca nu vei avea o meserie pentru ca nu te intereseaza nimic, dar eu intreb ce sa te intereseze, informatii inutile care nu iti vor folosi deloc in viata, de ce te-ar interesa asa ceva?
Unde e incurajarea, indrumarea din partea profesorilor? Iti spun eu, nu exista, in principiu asta e ideea oameni destepti ii controleaza pe cei prosti, in timp ce persoanele din top, parlamentari, iluminati, oameni cu putere, etc fac bani pe spatele nostru noua nu ne pasa pentru ca asa am fost "progamati" de mici, sa nu ne pese de ce e in jurul nostru, ce iti spune sistemul tie legat de scoala?
"Invata la scoala, daca nu ai scoala vei fi un nimeni, nu vei avea o meserie". Nu zau? Eu nu o sa las o diplomana blestemata sa imi decida viitorul, invatamantul e praf, inveti pentru testul de a 2 a zi, dupa test in ziua urmatoare uiti deja tot ce ai invatat, de ce?
Pentru ca nu iti pasa de acele informatii, pentru ca nu sunt utile si pentru ca nu te ajuta cu nimic, nu stiu daca v-ati dat seama dar multi care au terminat liceul realizeaza ca nu stiu absolut nimic sa faca, au trecut prin scoala ca fantomele degeaba doar ca sa ia o diploma de 12 clasa cu care nu fac nimic, stau someri acasa cu tot cu ea.
Ce sa zic, pe langa asta liceul meu plus multe altele din toata tara si aici cred ca sunteti de acord cu mine, au conditi ingrozitoare, cladiri vechi care stau sa cada, pereti sunt dati cu var odata pe an sa nu se vada tencuiala care cade daca o atingi putin, ingheti iarna in sala de clasa trebuie sa stai cu geaca pe tine la ore, as putea sa mai spun dar multi dintre noi stim deja situatia, scoala incearca sa ne educe, cu toate astea de ce e mai rau fata de ani trecuti? Aici ma refer la elevi / personalitate, nu mai exista respect fata de profesori, la televizor si in jurul tau auzi numa de batai in scoli, la bac e dezastru, de ce?
Nu spun ca e numa vina invatamantului pana la urma trebuie sa inveti daca vrei sa treci bacul sau sa ai note bune, dar ceva nu e bine atunci.
Am vazut acum ceva timp la televizor precum si pe net ca in tara noastra s-a inregistrat o cifra mare de absente, asta fiind grav, elevi nu se prezinta la ore, pai nu se prezinta pentru ca pentru multi scoala nu mai e un loc placut, pentru multi scoala e locul unde sunt umiliti de alte capete patrate care nu am nimic mai bun de facut, locul unde in loc sa iasa pe poarta zicand "chiar am invatat ceva nou azi" zic "bine ca am terminat orele, m-am plictisit de moarte", pai te plictisesti cand in fiecare zi auzi aceleasi informatii inutile.
Asta cred eu despre invatamantul asta defect, uitati-va in jur, persoane de 17-18 ani ce fac? Droguri, tigari, bautura, probleme cu politia, furturi, etc, mi-e frica de cat de rea va fi lumea in viitor daca treburile raman asa, vei ajunge sa mergi cu pistolul in buzunar de frica sa nu iti dea cineva una in cap, pe langa ce e acum ganditi-va la urmarile din viitor.
Ce credeti, vorbesc aiurea sa va irosesc timpul sau ati gasit putin adevar in cuvintele mele, astept parerile voastre.

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Nu pot spune doar "Ai mare dreptate" fara sa-mi spun si eu parerea.
Da, ai dreptate in legatura cu invatamantul, si nu auzi asta nici din partea cuiva care a trecut prin liceu ca prin branza, si acum nu stie nimic, dar nici din partea unui pusti caruia nu-i place sa mearga la scoala, si te aproba pentru atat.
Nu, auzi asta din partea unui baiat de 17 ani care inca e in liceu, care este constient de faptul ca orele nu il ajuta la absolut nimic, si de aceea nu da 2 lei pe ce note primeste, dar se axeaza pe ceva ce-i place.
Mai exact, desii sunt in liceu, invat ce-mi place, editare video, programare, editare foto, si alte lucruri care ma pasioneaza.
Care e diferenta?
Ei bine, e o diferenta simpla: in 11 ani de scoala, am tot invatat, am avut note cat de cat bune, si ce am facut? Nimic, absolut nimic, mereu acelasi lucruri inutile care nu ajuta pe nimeni cu nimic.
In schimb, am petrecut aproape 2 ani invatand in ritmul meu aceste lucruri, care ma pasioneaza, nu invatand 6-7 ore pe zi, ci poate si una pe zi, pentru ca asa am avut chef, si ce am realizat? Primesc lunar niste bani, nu foarte multi, dar e un inceput pentru cineva care abia a inceput cu asa ceva.
Nu ma laud, nu am cu ce, daca aveam mii de euro, puteam sa ma laud, dar asa, la cateva milioane pe luna, care nu's nici alea multe, nu prea pot.
Ideea e ca invatamantul pe mine cel putin nu m-a ajutat niciodata, si nici n-o sa ma ajute, urasc sa merg la scoala, in afara de 1-2 persoane cu care ma inteleg, restul sunt niste idioti totali, care se numesc filozofi si alte dracii, si se comporta ca niste animale, profesori care se cred cei mai mari si mai tari din lume, dar care sunt vai de capul lor.
Se dau mari cu materia pe care o stiu, dar si eu ma pot da mare cu ce stiu sa fac, dar uite ca nu ma rezum la nivelul lor, asa cum ei stiu o chestie, stiu si eu, eu nu stiu ce stie el, dar nici el nu stie ce stiu eu, si iti spun ca daca ii insiri pe tabla niste coduri, se uita la ele ca la ceva strain, si chiar este strain, pentru ca nu stie ce e acolo.
Si daca asa e situatia, de ce sa nu fie respect reciproc? Cum sa respect un profesor care nu ma respecta si el la randul lui, cum sa-i zic "buna ziua domn' profesor" cand el nici nu se uita la mine pe strada, cum sa particip cu placere la orele lui, cand el ma trateaza ca pe un gunoi?
Am si profesori, mai ales o doamna profesoara de engleza, cu care particip cu foarte multa placere, pentru ca daca nu stiu ceva, nu ma lasa sa plec pana nu-mi explica, ma trateaza ca pe un om, nu ca pe un gunoi, si atunci cand stiu, si raspund, ma felicita, ma face sa simt ca atunci cand invat un lucru nou, sunt apreciat.
Daca as avea profesori de genul la fiecare materie, poate mi-ar face placere sa ma duc la scoala, daca nu as invatat atatea lucruri inutile si de doi bani, ci ceva care sa-mi foloseasca, poate mi-ar place sa merg la scoala, si poate ca daca as avea niste colegi educati, care se pot numii oameni, nu niste animale, care urla, si fac ca toti dracii prin clasa, poate mi-ar place, dar asa, clar nu.
Sistemul este prost facut, inveti o gramada materii care nu-ti trebuie, si esti obligat pentru ca altfel "nu ai viitor". Eu invat ceva ce nu se preda in scoala, cel putin nu asa mult, si uite ca am de pe acum un castig din asta.
SI nu numai sistemul este de vine, si profesorii si elevii din scoli iti fac zilele petrecute acolo, urate.
Asa ca aici intreb si eu: Cum se asteapta lumea sa invatam cu placere, sa nu chiulim, sa mergem cu placere la scoala, cand in loc de profesori buni, colegi de treaba, si materii folositoare, ne asteapta fix opusul?

| MarianWLF a răspuns (pentru MenInShadow):

Pai nu putem invata asa, si consecintele acestui fapt sunt evidende, peste tot se spune ca elevii nu mai invata nimic, dar in afara de noi care suntem inca in scoala nu stie nimeni cum sta treaba in spatele peretilor scolii, nimeni nu face nimic, ce sa zic in afara ca stiu sa scriu si sa citesc sa pot calcula, ceva engleza si lucruri de baza care le stim toti habar nu am la ce m-a ajutat restul materilor, adica pana acum nu am avut ce folosi in viata multe lucruri inutile care mi s-au predat.

| MenInShadow a răspuns (pentru MarianWLF):

Asta e sistemul din scoli, nu prea ai ce face, o sa mai treaca mult timp pana s-asi dea seama ca totul este o prostie, dar pana atunci, or sa aiba toti impresia ca asa este bine, si asa se educa copii.

5 răspunsuri:
| Carmen100 a răspuns:

Ai foarte mare dreptate. Atat pot sa zic

| Termopile a răspuns:

Putin, am văzut in întrebarea ta tot adevărul, mare dreptate ai.

| DalyanKawaiiiii a răspuns:

Ai extrem de mare dreptate