| anonim_4396 a întrebat:

Tratament anti-ros-unghii? big grin

28 răspunsuri:
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Roade altceva... un pix ca iesi mai ieftin laughing

| คиค a răspuns:

Pai eu stiu 3 metode...
1. Incerci sa te controlezi si decate ori simti nevoia de a roade unghiijoaca-te pe telofon, sau eu stiu fa ceva sa uiti, sau
2. La o prietena foarte bun de-a mea a functionat: Pune-ti unghii false.
3. Cand vrei sa rozi unghii i-a-ti o guma.
Succes!winking

| viatadecacatt a răspuns:

Roade-le pana ajungi la piele si iti da sangele, dupa aia GARANTAT te molipsesti de rosul unghiilorrolling on the floor

| bluesky a răspuns:

Sa iti pui ceva pe unghii si degete care nu iti place : ardei iute de exemplu!

| Bishop a răspuns:

Am auzit eu pe strada niste tipe care vorbeau (sau undeva, nu mai stiu unde) ca exista un lac de unghii contra rosului lor, ziceau ca e amar la gust big grin

| Aliyaa a răspuns:

Vointa si mult ardei!

| dulshe a răspuns:

Prima data trebuie sa ai tu vointa foarte mare, de asemenea asta e cel mai important lucru.

| pinky_2290 a răspuns:

Poti incerca sa nu ai unghiile nefacute si nu o sa iti mai bagi mainile in gura pentru ca sunt sigura ca nu vrei sa ai manichiura stricata. Daca asta nu merge, exista la Avon un tratament pentru cresterea unghiilor, cu care daca te dai si vrei sa iti rozi unghiile este amar la gust. Nu este scump, este doar 10 lei.

| cretzufinish a răspuns:

Exista si un spray la famacie pe care-l pulverizezi pe unghii si cand o sa ai tendinta sa le rozi o vei lasa altadata pentru ca are un gust amar. Nu stiu cum se numeste. Intreaba si tu pe la farmacie. Sunt atatea metode dar trebuie sa ai si vointa.

| anonimmmmm a răspuns:

Da, eu si acum imi rod unghiile, nu le pot creste deloc, dar incearca sa le ai mereu data cu oja incolora, sau poti sa-ti cumperi oja amaruie anume pentru asta, si te vei dezobisnui, dar la mine nici nu mai am ce da cu ojalaughingsunt mici

| AneZniP a răspuns:

Incearca sa nu mai fi stresata OK?

| ancalazar a răspuns:

Cand eram mica is eu faceam asta.Si tratamentul folosit de parintii mei era ardeiul iute laughing. Dar eu eram foarte mica atunci.Cred ca ai putea incerca sa ai mereu unghiile date cu oja...sigur nu vrei sa ia oja intre dinti laughing

| alina_1192 a răspuns:

Pai cumparati niste guma si mesteca toata ziua doar guma pana ce scapi de acest tic

| Slowmotioon a răspuns:

Tratament? u esti tratament.pentru tinee...incearca sa incepi sa mesteci hartie...laughinglaughingsi vez ca trece

| ramona_5587 a răspuns:

E un lac de unghii transparent care are gust foarte naspa:-& amar cred... se gaseste la magazin... e ani ros unghiihappy

Răspuns utilizator avertizat
| zumba zumba a răspuns:

Se vinde la farmacie o sticluta amara care se pune pe unghii sa nu le mai rozi. si eu imi rod unghiile.

Răspuns utilizator avertizat
| madDa_1471 a răspuns:

Mai intai : rosul unghilor este cauzat de stres iar dupa, devine tik! X_x stiu cum e crying doar gandejtete ca iti strici smaltsul dintsilor si sub unghii se afla microbi straight face f multi microbi rolling eyescand simti nevoia masteka guma; x dk nu merge?! am auzi ca exista un lak special anti`ros laughing sau ...nu e prea indicat da incearca! laughing punetsi unghii false big grinlaughing sper ca te-am ajutat.; d

pup :*

| eounik a răspuns:

Se zice ca atunci cand esti nervos faci asa cevalaughing
Dar. Ia`ti o minge. un ceva in mana...si strangel
Sau da`ti peste degete
Loveste`te singura peste degetelaughing

| adrianaadrianaadriana a răspuns:

Eu am o manichiura de invidiat, unghii lungi, destul de tari si mai ales ingrijite.Cand eram in clasa a 5-a, profesoara de istorie, in timp ce preda lectia, arunca cu creta in mine(noninvaziv, totusi), ca sa ma atentioneze sa-mi scot degetul(a carui unghie o rodeam frenetic)din gura.Imi rodeam unghiile pana la sange.Nu trecea nimanui prin minte ca as putea renunta la acest tic.Au fost invocate fel de fel de amenintari, rugaminti, avertizari, atat din partea profesorilor, cat si a tatalui meu.Intr-un final, MAMA mea a avut un argument determinant, care a functionat. Aveam o vecina frumusica si tanara care avea unghii lungi si date cu oja; mi se scurgeau ochii dupa ele; imi doream nespus sa am si eu.Mama mi-a spus simplu si direct ceva de genul:"Vrei sa ai si tu manichiura ei? Nu-ti mai roade unghiile cateva zile!"Atat de mult mi-am dorit acest lucru, incat vreo saptamana mi-am gasit tot soiul de supterfugii pe care nu mi le mai amintesc...Crede-ma,te rog, efortul nu e nici pe departe pe masura satisfactiei pe care o vei avea atunci cand vei avea primii milimetri crescuti si "nerosi!"Atat trebuie sa rezisti, pana cresc putin,(aproximativ o saptamana), dupa aceea vei face tot posibilul sa ti le conservi.In ceea ce ma priveste, desi sunt casatorita si fac o multime de treburi casnice am unghii lungi la care tin enorm. Mie insami nu-mi vine a crede ce dezastru erau... Te rog, ai rabdare o saptamana, nu o sa regreti! Iti tin pumnii, nu foarte strans, ca nu-mi permit unghiile! Succes!

| Aly_8868 a răspuns:

Si eu mi-le rod, dar incearca sa te controlezi de exemplu colega mea de banca si le roade si ea si mi-a spus ca daca vreau sa nu le mai rod sa mananc guma mentolata. M-am chinuit sa o iau si 2 zile nu am mai rosbig grin.

| Smokethatshit a răspuns:

In general astfel de ticuri, se trateaza prin "folosirea" altor ticuri. PS: Fa-ti un alt tic! :d

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cumpara un lac amarwinking. ex : Classics
Eu folosesc lac amar si cum ating degetu/unghia un pic cu limbutza mi-o retrag ca e ft amar si naspa gustul laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce sadica e dead nd gonerolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am acest tic. Dar m-am gandit sa imi cumpar un Lac-Anti-Ros-Unghii. :[ Eu am unghiile cat atat de mari --.

| constantyna a răspuns:

Acesta este un tic, atunci cand iti vine sa-l practici, cu vointa, iti indrepti atentia catre ceva interesant pentru tine, si iti tai si unghiile scurt, ca sa nu mai ai ce roade. Incearca sa fii calma.

| Tn a răspuns:

Cauta Alceva Sa Rozi Cand Vrei