| alexalexa2000 a întrebat:

Ce tratament pentru unghii să fac?

6 răspunsuri:
| Bobbless a răspuns:

Dale cu ulei de ricin! :*

| faramatania a răspuns:

Tratament pentru unghiile tale:

Cufundarea degetelor intr-o baie de ulei cald este ideala pentru hidratarea cuticulelor si a pielii din jurul unghiilor. Intr-un bol, amesteca 3-4 lingurite de ulei cald de masline, cu o jumatate de lingurita de zeama de lamaie. Inmoaie unghiile si mentine-le aproximativ 10 minute, iar dupa aceea aplica un strat de lac protector.

Inainte de a aplica lacul, spala-te pe maini pentru a indeparta uleiul. Principala regula de care trebuie sa tii cont pentru a avea o manichiura rezistenta este sa indepartezi orice sursa de grasime de la suprafata unghiei, altfel lacul nu va adera. Indicat este sa folosesti un lac protector peste care sa aplici apoi lacul colorat.

Pentru unghii sanatoase poti opta pentru un tratament cu vitamina A, solutie uleioasa (o gasesti in orice farmacie). La fel ca in cazul tratamentului cu ulei si zeama de lamaie, mentine stratul de ulei pe unghie timp de 10 pana la 15 minute si foloseste ulterior un lac de protectie.

Nu taia cuticulele!

Indepartarea cuticulelor este un procedeu extrem de nociv pentru unghiile tale. Acestea pot fi usor impinse pentru a elibera unghia, dar taierea lor este total contraindicata: unghia va fi expusa si predispusa infectiilor bacteriene si micotice.

Daca lacul de unghii este prea puternic, in sensul ca are un continut ridicat de substante periculoase pentru unghia ta, de-a lungul timpului suprafata unghiei va deveni mata si isi va pierde luciul natural.

Alege lacuri de cea mai buna calitate si foloseste intotdeauna o baza pentru unghii inainte a aplica lacul colorat.
Pentru diverse afecţiuni lale unghiilor, ca de exemplu:

Unghii patate

Punctele albe de pe unghie se datoreaza prezentei unor celule din unghie care nu s-au maturizat suficient sau lipsei de zinc din organism.

Este recomandat sa mananci multe cereale si carne si sa-ti tratezi unghiile cu o pasta din bicarbonat de sodiu si apa oxigenata. Acest preparat se aplica cu un tampon de vata si se lasa sa actioneze cateva minute, dupa care unghiile se ung cu ulei de masline.

Un alt remediu impotriva petelor albe ar fi amestecul de apa de trandafiri cu glicerina. Se pun 3 lingurite de apa de trandafiri, una de glicerina si una de zeama de lamaie si se ung unghiile cu preparatul zilnic.

Atunci cand petele sunt sub unghie sau culoarea unghiei devine palida, se datoreaza anemiei si este recomandata o alimentatie bogata in legume verzi si ficat si evitarea folosirii lacului de unghii macar pentru 10-15 zile.

Unghii striate

In momentul in care pe unghie apar liniute mici paralele, denota prezenta in organism a unei infectii, intoxicatii sau a unei traume locale datorata contactului cu substante caustice. Unghia se poate trata inmuind zilnic unghiile in ulei caldut de germeni de grau.

Intarirea unghiilor

Pentru a avea unghiile mai tari poti sa tii unghiile timp de 10 minute intr-un amestec de ulei de masline caldut cu un galbenus si o lingurita de miere, dupa care te speli cu apa calduta.

O alta varianta ar fi sa topesti 4-5 grame de ceara de albine si sa le amesteci cu un galbenus de ou, apoi toarna treptat ulei de masline pana se obtine un amestec gros care se aplica pe unghii inainte de culcare.

Daca ai unghiile subtiri se recomanda sa dizolvi o jumatate de lingurita de glicerina intr-un pahar cu apa fierbinte. Dupa ce sa raceste, tine unghiile in aceasta gelatina timp de 15 minute. Acest tratament se foloseste de 3 ori pe saptamana pentru a avea rezultate.

Pentru intarirea unghiilor si pentru cresterea accelerata se mai foloseste un amestec de o jumatate de lingurita de piper rosu, 10 linguri de apa fiarta si una de crema de maini. Dupa ce se raceste solutia se aplica pe unghii si se lasa un sfert de ora. Se foloseste ca masca o data pe luna.

Stralucire

Pentru ca unghiile sanatoase trebuie sa aiba si luciu, exista metode naturiste si in aceasta privinta, sucul de lamaie fiind ideal pentru a da stralucire unghiei.

| Elvina a răspuns:

Nu le mai da cu oja. Lasa-le sa respire o perioada. Bafta!

| papusica987 a răspuns:

Bunalove struck
foloseste un lac intaritor mai bun.
da`ti pe ele cu ulei incins.
intr-un lac de unghii baga niste usturoi, stiu ca suna dezgustator si miroase la fel, insa unghiile tale iti vor multumii.
>big grin

| BIOO a răspuns:

Buna ziua! Exista anumite tratamente pentru unghii certificate bio. Cauta produsele pentru unghii de efect sanatoase de la SANTE! O zi buna! Daca vrei sa discutam mai multe in aceasta privinta, da-mi mesaj pe lazarescu_constantin (id messenger).

| Farmec a răspuns:

Noi iti indicam Lotiunea pentru tratarea unghiilor cu vitamina B5, http://farmec.ro/......-192.html.
Aplică pe suprafaţa unghiei, având grijă să protejezi cuticulele cu ulei.
În prima săptămână se folosește zilnic, după care se aplică de 2-3 ori pe săptămână.
Se poate aplica peste loțiune și un lac colorat.