| dana12848 a întrebat:

Tu cum ai trecut peste o despartire?

16 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Laba. am facut laba.

| dana12848 explică (pentru peperonies):

Laba o inlocuieste sau cum>?

| Axys a răspuns:

Uita-l/Uit-o. Repara-ti inima franta.

Relatiile romantice pot fi complicate si pot sa se finalizeze cu o deceptie. Cel mai rau lucru in legatura cu aceste evenimente nefericite este ca macar una din cele doua inimi ajunge infranta. Doare sa stii ca totul s-a terminat. Sa stii ca toate momentele voastre fericite s-au incheiat. Ca visele si planurile voastre, amintirile frumoase au fost aruncate la o parte.

Oblojirea unei inimi presupune timp si rabdare. Nu conteaza ca-ti pare rau. Nu conteaza nici macar daca ai regrete. Sau daca vrei razbunare. Trebuie sa privesti in fata faptele. Faptele spun ca: inima ta e franta!

Ei si acum ce? Vei sta cu mainile-n san sau ai de gand sa faci ceva in privinta asta? Sunt multe lucruri pe care poti sa le faci pentru a-ti vindeca inima. Si cel mai bun lucru este ca totul depinde de tine. Iata cum poti uita pe cineva in cativa pasi.

Plange cat te tin lacrimile!

Atunci cand esti ranit, e firesc (si bine) sa plangi. Nu te mai gandi ca esti prea slab sa faci asta. Atunci cand plangi lasi in sfarsit lucrurile sa plece, in special furia, teama… Pleaca toate iar tu te simti mai eliberat. Inchide-te in camera si pune chiar si ceva muzica veche… dar lasa odata durerea sa iasa din piept. Las-o sa plece!

Gaseste-ti ocupatie!

Atunci cand incerci sa-ti scoti ceva din cap, trebuie sa lasi alte lucruri sa intre. In alte cuvinte – gaseste-ti ocupatie. Du-te la filme, ia trenul pana la statia urmatoare, fa ceva! Nu conteaza ce faci, atat timp cat faci ceva. Gaseste ceva care sa-ti tina mintea ocupata. Daca mintea ta e ocupata, nu mai are timp sau spatiu sa se gandeasca la cel/cea pe care incerci s-o uiti.

Petrece timp cu prietenii

E bine sa ai prieteni in asemenea situatii. Prietenii adevarati te vor face sa te simti bine pentru ceea ce esti si-ti vor distrage atentia de la situatie. Cu siguranta te vor face sa razi si iti vor arata ca esti mult mai important decat crezi. Fii sincer cu ei si spune-le ca nu vrei sa vorbiti despre el/ea.

Evit-o/Evita-l

Incearca sa nu mergi in locuri in care ati putea sa va intalniti. Atunci cand incerci sa uiti pe cineva dar continuati sa va intalniti, devine mult mai greu tot procesul. Daca se intampla sa va intalniti totusi, fii dragut si bun dar gaseste o scuza sa pleci cat mai curand. Daca lucrati sau studiati in acelasi loc, incearca sa nu il/o mai privesti si sa vorbiti cat mai putin. Ocupa-te cu altceva.

Iesi si uita-te cu atentie la ei/ele!

Daca stai acasa, vei avea mai mult timp sa te gandesti la toata situatia asta, ceea ce va face ca totul sa fie mult prea greu. Asadar, chiar daca nu ai chef, pune pe tine cele mai bune haine pe care le ai, cei mai buni pantofi, cel mai frumos zambet, suna cativa prieteni si mergeti sa dansati, sa mancati, sa beti, sa ascultati muzica.

Si cel mai important: uita-te la fetele/baietii care trec pe langa tine. Daca iesi, vei observa ca cel/cea pe care incerci s-o uiti nu are cel mai perfect zambet si cea mai frumoasa voce. Ce bine ca mai sunt atatia oameni interesanti in lumea asta!

Evita chestiile romantice!

Daca incerci sa uiti pe cineva ar fi bine sa nu te uiti la filme romantice sau sa asculti muzica siropoasa… te va face sa te simti rau si cu siguranta iti vor aminti de cea/cel pe care incerci s-o/sa-l uiti. Asculta ceva muzica mai traznita, uita-te la niste comedii sau thrillere, orice… incearca doar sa eviti chestiile romantice pentru moment.

Ai mare grija de tine

Femeile adesea tind sa alerge spre drumul auto-distrugerii cand sunt ranite. Daca au incheiat relatia perfecta, nu mai au motive sa-si faca unghiile si singurele lucruri care le mai pot da confort sunt ciocolata si zaharul. In felul asta nu reusim decat sa devenim mai putin atractivi si sa ne scada tot mai mult increderea in noi insine. Asadar, daca esti ranit incearca sa folosesti durerea pentru tine in loc s-o folosesti impotriva ta. Du-te la sala, alearga, du-te la coafor si la manichiura… fa ceva ca sa te simti mai frumoasa si increzatoare!

Accepta procesul!

Poti sa fii cu adevarat puternic si totusi va fi dureros. Procesul e de durata si trebuie sa accepti asta! Nu te poti astepta sa uiti pe cineva cu care ai fost 2 ani in 2 zile… si nu poti sa te prefaci ca esti puternic daca iti vine de fapt sa plangi. Atunci cand ai rabdare cu tine si cu situatia, lucrurile vor deveni mai usoare…

Ei, bineinteles, nu e usor sa uiti pe cineva si nici macar nu e usor de explicat acest proces in cativa pasi. Dupa cum spuneam, dureaza si e greu dar poti s-o faci! Pentru ca depinde de tine.

Daca vrei sa uiti pe cineva o vei face, chiar daca va dura mult si chiar daca va trebui sa fii foarte puternic. Vei fi! Adesea descoperim ca suntem mult mai puternici decat am fi crezut vreodata. Asa ca ia o gura buna de aer si mergi mai departe! Viata ta te asteapta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Timpul. cu timpul rămâne amintirea iar dacă nu te mai vezi cu persoana respectivă este mult mai uşor şi mai bine

| dana12848 explică:

Ai grija sa nu faci accident laughing

| DrMundo a răspuns:

Daca esti fata, s-ar putea sa-ti fie mai greu la inceput dar vei uita persoana la care te gandesti cand te "vei refugia" cu prietenele

| DrMundo a răspuns:

Te refugiezi in jocuri pc laughing. de ce crezi ca league of legends / metin2 si dota sunt asa jucate laughing nu toti baietii au prietene laughing

| dana12848 explică (pentru DrMundo):

Vad ca vorbesti din propriea experienta laughing
multumesc happy

| DrMundo a răspuns:

Mda.

| RockableHu a răspuns:

Multă ciocolată și un pisoi alături oricând happy

| dana12848 explică (pentru RockableHu):

Da,e chiar frumos sa fii alaturi de un suflet care stii ca iti va fi alaturi ori ce ti s-ar intampla.

| meinyiddishekop a răspuns:

Alcool si prietena mea cea mai buna, dreapta.

| dana12848 explică (pentru meinyiddishekop):

Ce pacat ca eu nu am o prietena dreapta....sau am.

| stefy120000304 a răspuns:

Pai...la inceput poate fi cam greu,dar, daca incerci sa eviti persoana respectiva si nu o sa o mai vezi delocnici personal, nici in poze, o sa treaca dupa vreo 3, 4 luni