| angelkissing a întrebat:

Voi cum ati trecut peste o despartire dureroasa, pentru ca eu simt ca nu pot trai, nu mai am pentru ce!

Răspuns Câştigător
| Gabriella24 a răspuns:

Toti trecem prin asta iar atunci la inceput [dupa despartire] simti ca acel cineva nu te mai suna nu te mai saluta pe strada si e dureros cand stii cat de mult va iubeati si credeati ca veti ramane mereu impreuna. Am dreptate? [sper ca da blushing] dar ca toti ceilalti am trecut si eu prin asta m-a durut o lunga perioada de timp dar vei vedea ca odara ce timpul trece vei uita si vei gasi pe alt cineva si tot asa. ai incredere in ce iti spun :* si va fi bine nu trebuie sa devi un aurolac\a care se drogheaza si bea ca un alcoolic\a si se bate cu toata lumea doar pentru o despartie... gandeste'te ca ea\el nu te merita si vei uita :* Sper ca te'am ajutat Bafta :*!

10 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna,fiecare trece prin astfel de momente, e greu cand suferi dupa persoana iubita dar timpul vindeca toate ranile.Pe moment ai impresia asta ca nimeni nu e ca el,ca viata ta nu are sens fara el,ca nu ai pentru ce trai, dar asta e trecator, si eu aveam senzatia asta ca parca ma sufocam in lipsa lui dar mi-am revenit.Depinde de fiecare persoana in parte cat de repede isi revine, depinde foarte mult de vointa care o ai si daca ai langa tine persoane care sa te sfatuiasca, sa fie alaturi de tine in acel moment dificil.
Eu am fost cu cineva aproape 3 ani,mi-a fost extrem de greu cand ne-am departit,pe noi ne-a despartit conjunctura,situatia,nu ca am fi vrut noi,dar mi-am revenit,a trecut jumate de an si pot spune ca mi-am revenit,de uitat nu l-am uitat,il pastrez in suflet,dar nu pot spune ca il mai iubesc,oricum am suferit dupa el si la noi a fost distanta,faptul ca nu ne-am mai vazut si asa mi-am facut diferite ocupatii si am reusit sa trec peste,in plus a intervenit un baiat in viata mea si m-am indragostit de el, astfel daca intalnesti pe cineva, poti trece mai repede peste despartire.Cu baiatul de care m-am indragostit am fost doar 3 luni,dar am ajuns sa tin mult la el si acum suspin putin dupa el,dar asta e viata, credeam ca nu pot trai fara primul meu iubit, dar am vazut ca nu e deloc asa dupa ce am cunoscut pe altcineva.

| mgtow a răspuns:

Am trecut prin asa ceva in multe ocazii dar mi-am revenit si imi continui viata singur cu speranta ca voi realiza ceva in viata dar nu mai am incredere in nimeni, ce a fost frumos e istorie si dragoste adevarata nu exista.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Ai foarte multe ancore de care sa te folosesti in perioadele astea. Spune-mi despre tine si situatie in mesaj privat si o sa iti dau cateva idei ca sa-ti fie mai usor. Sunt sugestii generale, dar ca sa nu te pierzi in ceata si mai rau ar fi bine sa primesti cateva sfaturi potrivite. Asa ca astept sa-mi povestesti in privat si o sa te ajut cum pot.

| Cirus a răspuns:

Tu esti fata care a pus o alta intrebare mai devreme ce sa faci k ai tezele si nu te poti concentra, ca el s-a despartit de tine nu?!

| Yugeen a răspuns:

Buna,

Incearca sa apelezi la un psiho-terapeut ca sa nu ramai cu traume, chiar daca treci "peste" aceasta greutate DE MOMENT cu ajutorul prietenilor, a familiei, etc.

Mult succes iti doresc si nu uita, "dragoste cu forta nu se poate"; incearca sa vezi latura pozitiva a lucrurilor si sa inveti din greseli (atat ale tale cat si ale lui) astfel incat in viitoarea relatie sa nu se repete greselile, durearea. Si daca tot am ajuns aici, incearca sa te asiguri ca nu vei ţine in tine aceasta durere... exprima-te cat mai des cu putinta dar incearca s-o faci cu persoanele care te pot asculta fara sa te judece (asta mai ales daca nu iti permiti sa apelezi la un psiho-terapeut)!
Numai bine! happy

P.S. Daca doresti sa mai discutam, imi poti trimite prin P.M. adresa ta de e-mail si o sa tinem legatura.

| aaalexutza a răspuns:

Nu e usor sa treci peste o desparartire. dar nu am spus ca e imposibil.primul lucru gandestet la defectele lui nu la calitati. incearca sa fii cu altcineva ao noua iubire.nu trebuie sa te gandesti ca nu mai ai pentru ce trai. gandeste-te la tine ca uh suferi si el si-a gasit pe alcnv si se distreazabig grin fundita?

| daηă a răspuns:

Don`t give up >big grin

| CookieTsang a răspuns:

Get a life.
Life's goin' on.

Răspuns utilizator avertizat
| anomisanairda a răspuns:

Nici cum. am lasat timpul sa isi faca 'treaba'.
In cazuri ca acesta timpul vindeca ranile si nu altceva.
Vei primi sfaturi cum ca sa asculti muzica, sa faci sport, sa te uiti la filme, sa citesti etc, dar astea sunt doar ca sa iti atraga atentia, pentru ca seara, cand te vei pune in pat mintea tot la subiectul dureros va reveni.
Ai rabdare si tarie. Va trece!