| Mathew210 a întrebat:

Un coleg mi-a lovit rău cu piciorul în zona ochiului.
Părinții și profesorii știu acest lucru.
Pentru acest lucru pot merge la poliție? Sau i se poate scădea un punct la purtare lui?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

I-ai spus asta dirigintelui?

| Violleta2022 a răspuns:

Parintii ati pot face plangere la Politie dar trebuie sa aiba un Cretificat Medical de la spital ca ai fost lovit si esti in pericol sa-ti pierzi ochiul.
Evidnet puteti face plangere impotriva acestei persoane periculoase si violente care te-a lovit.
da, scoala ii va scade si nota la purtarea, daca lovitura s-a petrecut la scoala sau in incinta clasei ori in curtea scolii.
Daca incidentul a fost pe strada, atunci scoala nu are nici o responsabilitate si nici de ce sa-i scada nota la purtare, fiind doar o problema inter tine si el, unde poate fii implicata Politia.

| Fatamuntilor a răspuns:

Mergi cu parintii la medic care d obicei sesizaza politia!

| UnOm666 a răspuns:

Ai putea sa te duci cu parintii tai sa depui o plangere de vatamare corporala la politie sau sa te duci la directorul/directoarea scolii sa rezolvi problema asa cum se cuvine!