| BeAmazing a întrebat:

Un sistem de operare bazat pe Linux sau Windows? Care credeti voi ca este mai bun si mai eficient? [ nu ma intereseaza care-i mai bun pentru: jocuri, in pas cu moda sau care-i cel mai popular! ] Mersi!

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Linux.Pe scurt, este gratis, este stabil, nu se defragmentează hard discul, este imun la virușii de windows din simplul motiv că nu știe să ruleze executabile, este mai blând cu hardware-ul calculatorului exploatând mai eficient resursele acestuia, aplicațiile se vor deschide aproape instant indiferent dacă e instalat de o zi sau de 3 ani, timpul de instalre până la gata de utilizare este în medie maxim 30 de minute asta deoarece orice distribuție de linux va veni echpată implicit cu dirvere și aplicații de uz general inclusiv suită office compatibilă cu Microsoft office, și la unele distribuții chiar cu un centru software de uunde vei putea alege, instala, dezinstala aplicații de care vrei inclusiv jocuri, și lista continuă, dar dacă tot ești interesată intră pe http://lupusinguratic.pro.tc la pagina de It și calculatoare/linux, și acolo am explicat pe larg, inclusiv o comparație între windows și ubuntu 11.04 care mi se pare cea mai bună distribuție de ubuntu după 10.04 care nu mai are driverele actualizate.
Dar trecerea de la Windows la Linux nu va fi tocmai așa roz(că am înțeles că vrei să treci la linux că Windows-ul îți lucrează greu chiar dacă ai aintivirus(nu antivirusul dă viteză sistemului că întreținerea lui, (defragmentare hard disc, curătare fișiere temporare, defragmentare reistru, etc; vezi secțiunea de windows de la mine de pe site))) deoareceLinux nu e windows și mai ales dacă nu prea te știi la calculatoare sau nu știi cum functionează unul și ceva cunoștințe de comenzi din terminal, că la orice linux asta îi baza, în terminal se vede puterea linux nu în interfața grafică ce ascunde modul text nu prea o sănte descurci.Dar ca noroc pentru tine că distribuțiile de linux au evoluat și acum sunt foarte ușor de lucrat cu ele, chiar dacă nu ai folosit una până acum și oricum deja ai găsit unu ce îți poate oferi suport pe linux(eu), și te voi ajuta cu mult drag, dacă decizi să treci la linux.
Ca început îți recomand Kubuntu că seamănă mai mult cu windows 7 sau de ce nu Ubuntu 11.04 Gnome classic(e o poveste mai lungă cu interfețele grafice, dacă vei citii ce am scris în articlolul de linux te vei lămuri, asta ca să îți fie cât mai ușor cu tranzitul). succes

| BeAmazing explică (pentru DeyCj):

Mersi de sfaturi! Eu deja am trecut pe Ubuntu 12.04 LTS si totul e aproape ok..doar ca Libre Office Writer de pe Ubuntu ii mai complicat putin decat Microsoft Office Word de pe Windows in rest e bine. [eu nu folosesc Ubuntu la jocuri sau altceva, am nevoie de el doar pentru Libre Office Writer, in rest nu prea ma intereseaza]. O zi frumoasa! Si mersi!

| DeyCj a răspuns (pentru BeAmazing):

Da.O alegere aproape bună. Ubuntu 12 mi se pare prea cuiudat, mare păcat că au renunțat la GNOME și au integrat prostia aia de Unity.Eu prefer Gnome-ul, sau îs de modă mai veche... Actualmente și lkaptopul și desktop-ul rulează distribuții bazate pe natty, tocmai din acest motiv.Libre office e clar că nu e tot una cu Microsoft office-ul dar e o alternativă minunată pentru GNOME.Pentru KDE este Koffice, care mi se pare superior și seamănă foarte bine cu Microsoft Office-ul, plus că are mai multe „funcții". Succes

7 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Linux este mai bun!

1. Este gratis - fara crack-uri.

2. 95% din aplicatiile pentru orice scop (media, internet, office, download, programare, web development) sunt gratis.

3. Nu sunt virusi.

4. Securitatea este mult mai bine implementata - fata de Windows.

5. Exista implicit un super-administrator (root) care neaparat are o parola - spre deosebire de Windows, unde pot fi mai multi si de obicei fara parole.

6. Functionalitate dovedita in domeniul serverelor – linux nu se blocheaza niciodata.

7. Gasesti usor documentatie pentru orice problema.

8. Fiabilitate dovedita pe termen lung.

9. Exista distributii pentru toate tipurile de sisteme (desktop, laptop, server, mainframe, mobile) - este adevarat ca CentOS de exempu pus pe un laptop nu e cea mai buna alegere dar am vazut Ubuntu instalat cu toate driverele (inclusiv wireless) in 45 de min.

10. 100% customizabil, are teme si efecte 3D (gratis) inca ne-egalate de programele similare pentru Windows.

| BeAmazing explică (pentru neluL):

Hey! Tu ai sistem de operare bazat pe Linux?
Si as vrea sa te mai intreb ceva, este adevarat ca ii greu de invatat sa lucrezi pe sistemul de operare Linux? Mersi!

| neluL a răspuns (pentru BeAmazing):

Am folosit Linux acum 16 ani in urma! Acum folosesc windows si MAC IOS pentru ca folosesc programe care in Linux nu le gasesc. E simplu ca sistem de operare dar sunt mai greu de instalat alte programe pe el. Eu nu as mai trece pe Linux.

| BeAmazing explică (pentru neluL):

Scuza-ma ca te tot stresez, dar in rest nu prea am cu cine sa vorbesc despre sisteme de operare. De ce nu ai mai trece pe Linux? Eu acum am windows dar as vrea sa trec pe Linux doarece imi lucra foarte greu laptopul chiar daca am antivirus. Mersi

| neluL a răspuns (pentru BeAmazing):

Pentru ca nu am ce-mi trebuie in Linux. Tu poti sa treci linistita in Linux daca nu folosesti n-programe complexe. Ce windows ai acum?