| usuk a întrebat:

Urasc pe cineva. Foarte tare. Cred ca e din cauza ca nu am fost acceptat de acel cineva. Intotdeauna acel cineva se crede superior, lucru care ma irita, foarte mult. Cum sa-mi gasesc linistea? Cum sa nu mai urasc? Cum sa ma impac cu mine insumi?

10 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Ura nu ajută cu nimic, doar te neliniștește și te orbește.
Nu trebuie să pui la suflet că acea persoană te-a respins. Acea persoană te-a respins deoarece nu ți-a văzut calitățile și nu te apreciază.
Relaxează-te, trebuie să gândești limpede.

| IsabelaIssa a răspuns:

Mergi la un psiholog. Ura nu afecteaza pe nimeni altcineva decat pe tine.

| JamilaGizeh a răspuns:

Te inteleg perfect. Sentimentul de ura te macina pe dinauntru si este nociv.
E evident ca persoana respectiva ti-a facut un anume rau si acum ai sentimente negative fata de ea.Acele sentimente negative te afecteaza. Iti faci rau singur.Sunt sigura ca sentimentul de ura nu este deloc placut, de aceea vrei sa scapi de el.
Se spune ca atunci cand ierti pe cineva, de fapt te ierti pe tine insuti, pentru ca te eliberezi de ura fata de acea persoana. Sfatul meu este sa incerci sa ierti persoana respectiva, nu doar din vorbe ci din tot sufletul. Iertarea te elibereaza.
Nimeni nu apare in viata noastra intamplator. Daca acel cineva nu te-a acceptat, iarasi nu este un lucru intamplator, poate e mai bine pentru tine...
Iti vei gasi linistea iertand, debarasandu-te de toate resentimentele fata de acea persoana.
In ceea ce priveste faza cu superioritatea ...cred ca este doar modul in care tu percepi aceasta persoana, ca fiind superioara. Nu inseamna neaparat ca ea chiar se considera superioara tie. Tu te consideri inferior ei.

| usuk explică (pentru JamilaGizeh):

Iertarea ma elibereaza? oricat as incerca sa iert, nu pot. spune-mi ce ar trebui sa fac ca sa pot ierta

| neutrino a răspuns:

Gandeste-te ca acea persoana nu te merita, iar tu ai nevoie de cineva care sa fie la nivelul tau. Nu putem ura pe cineva care nu ne place, nici tu nu cred ca ai accepta o relatie cu o persoana care nu-ti este deloc draga.

| AirănMeidăn a răspuns:

Incergi sa te calmezi si sa il ignori. Iti trebuie si putina vointa. Nu te mai gandi la respectiva persoana.

| DataSoft a răspuns:

In primul rand ar trebui sa tratezi cu indiferenta acea persona. sau sa ii demonstrezi ca degiaba se crede el superior ca de fapt e un idiot.

| rosuteodora a răspuns:

Nu trebuie sa il bagi in seama, cu cat te necajesti mai mult din cauza lui cu atat mai mult va continua, daca faci asta o sa te lase in pace.winking