| lauraaaaaaaa33 a întrebat:

Urasc sa diu fata! Nu suport! Fetele au parte de cele mai naspa lucruri, baietii nu au nici o problema! Nu e corect! E pur si simplu enervant sa fi fata! Fetele au dureri in fiecare luna si timp de o saptamana trebuie sa aibe grija maxima sa nu observe cineva cauza pentru care au ele grija!
Fetele nasc... durere ingrozitoare de la care se poate si muri..baietii nu au problema asta, si baietii fac glume pe seama unir fete care raman insarcinate gen "cine e tatal".da ba da la baieti nu poti spune cine e mama pt ca el nu ramane insarcinat iar fetele nu se pot lua de baieti in sensul asta..si nici sa le zici gen "cati copii ai fi avut pana acum?" Nu ii poti zice pt ca nu ai nici o dovada dar la fata ai si am si zis de ce.fetele sunt mult mai criticate de oameni la aspectul fizic decat sunt baietii. fetele trebuia sa aiba grija epilatului o data la 3.4..7 zile. Baietii nu au grija asta, fetele trebuie sa se machieze cand se duc al o petrecere si sa isi puna ceva frumos..ca altfel le vorbeste lumea urat ca uite ce a facut aia ca nu stiu ce., baietii isi pun un costum s-au dat cu parfum si ai terminat, fetele trebuie sa fie elegante..finute..blablabla asa ca atunci cand se ia cineva de ele doamne fereste sa il ia la bataie pai ce dumnezeu doar e fata tresa stea acolo sa fie batuta ca na e fata si ea nu poae sa bata pe cineva..us ca baietii zic "fetele sunt slabe, nu sunt in stare de o bataie"..baietii nu au grija asta...ei pot incepe bataia ca nu zice nimeni ca sa nu o faca ptc ca e baiat..intelegeti voi ce vreau sa spun..Deci..mda urasc si fiu fata, simte nevoia sa ma exprim ca nu mai suportam de asta am scris asta

20 răspunsuri:
| Drolja a răspuns:

...ştiu că o să ţi se pară o revelaţie, dar nu e neapărat să faci copii.

Şi nici să te machiezi, sau să îţi consumi prea mult timp aranjându-te...
Asta e, să-mi săriţi-mi în cap.

| Mosotti a răspuns:

1 - Nu te pune nimeni sa faci copii, poti alege sa nu faci.
2 - Nu te pune nimeni sa te tot machezi pentru niste prosti care nu te accepta cum esti in mod natural, nu trebuie sa conteze ca te vb niste prosti. Cauti oameni care te plac cum esti imbracata decent si machiata poate decent doar.

In rest ai dreptate cu toate. Plus ca femeia in familie duce greul, spala, calca, face curatenie, ci de multe ori barbatu citeste ziaru.
Tot ea are grija de copil noaptea, si ala doarme.

Asta e, fiecare cum se naste.

| RainmakerX a răspuns:

Hey Yriss! Eu sunt baiat si pot spune ca fiecare se confrunta cu anumite probleme chiar daca unele sunt mai mari decat celelalte.
O sa iau aceasta problema a ta pas cu pas ca sa discutam un pic.

1. Durerile. Da, ai perfecta dreptate aici, in acest caz sunt de acord cu tine, trebuie sa ai grija insa trebuie sa tii minte ca toata lumea stie de treaba asta deci numai o persoana complet retardata ar putea sa rada sau sa faca glume cu asa ceva.
Daca esti baiat nu ai aceste dureri insa te poti face si tu de ras in felul tau. Cum asa? Ti se pune o fata in poala si ti se ______sau te duci la plaja si la fel ____. Te poti face lejer de ras chiar daca esti baiat insa nu ai acele dureri. Aici ai dreptate oarecum.

2. Yriss, e adevarata si partea asta insa nu zice nimeni ca trebuie sa nasti. Sunt atat de multi copilasi in orfelinatele de peste tot... poti sa adopti un copilas de cateva luni si sa spui ca este al tau. Nu conteaza sangele cui este in el atata timp cat il iubesti. Scapi si de durerile acelea si salvezi un suflet abandonat.
Nimeni nu te pune sa nasti daca nu vrei asta.In acest caz baietii si fetele sunt oarecum egali. Cum vine asta? Pai sa zicem ca ar disparea complet unul dinte aceste 2 sexe. Ce s-ar intampla?
Pai in cel mult 100 de ani am fi morti cu totii. Nimic special. Nu ar mai exista nimeni care sa asigure continuitatea speciei.

3.Nu te pune nimeni sa te epilezi daca nu vrei doar ca o sa pari ciudata fata de celelalte fete. Asa este si la baieti. Nu ne epilam pentru ca o sa parem ciudati fata de ceilalti. Nu te pune nimeni s-o faci daca nu vrei. Sau poti sa incerci sa scapi de acel par intr-un mod care sa nu doara atat de tare, stiu si eu? Daca un baiat s-ar epila atunci cel mai probabil s-ar face glume pe seama lui, de aceea multi baieti nu fac asta.

4.S-a mai zis asta insa vreau sa subliniez. Si baietii se aranjeaza, si noi trebuie sa fim curati, sa ne barbierim,sa ne aranjam parul din cand in cand...s.a.m.d. si noi incercam sa ne gasim costume/camasi frumoase ca sa se asorteze si lucruri de genul (evident, aici nu ma refer la toti, exista foarte multi baieti care sunt vai de ei si nu au grija de cum arata___aceia sunt exact asa cum ai spus tu ) Intrebarea mea este " Dar tu oare nu ai putea sa-ti pui o rochie, sa-ti aranjezi putin parul si sa pleci?" Este tot una, Yriss! Tu esti o fata finuta care are grija de ea dar nu zice nimeni ca toate sunteti la fel... unele chiar nu au grija de ele si nu se complica cu lucruri de genul.
*Acelea sunt exceptii dar intelegi tu, unde bat, pana la urma exista, nu-i asa?*

5. Zici tu ca fetele sunt slabe? Am avut o colega la karate *am facut 6 ani de karate * si pana si eu aveam dificultati cand eram pus in meciuri cu ea. Iti batea acea fata cati baieti ai fi vrut, nu conta faptul ca era fata. Sa nu crezi ca era o matahala. Era finuta, avea in jur de 1, 60 dar pot sa pun pariu ca ti-ar fi batut aproape orice baiat lipsit de minte care sare la bataie fara sa stie ce presupune aceasta.
Au atacat-o unii la scoala mai demult. I-a batut 3 pe 1 si ea era fata! Evident, nu au sarit toti odata pe ea caci mai mult ca sigur o faceau insa i-a batut pe toti pe rand, unul cate unul. Nu i-a lovit rau, doar i-a dat un pic pe jos dar o victorie tot o victorie este, nu conteaza cum o obtii!

Mie mi se pare ca sexele sunt oarecum echilibrate. Fiecare are avantajele si dezavantajele sale.
Este doar parerea mea.
Bafta! Sper ca nu am jignit pe nimeni!

| NeimaginabilA a răspuns (pentru RainmakerX):

Esti tare, vrei un date?

| aumih16 a răspuns:

Si tu acum tu nu vezi ca barbatii sunt mai altfel decat femeile mai puturosi lenosi nu au chef sa faca multe lucruri pe cand femeile da ele nu sunt asa puturoase muncesc trudesc pentru ei dar barbatii nu isi arata macar respectul cuvenit fata de femeii ar merita barbatii stii cum cum vezi prin filme sau seriale nu au respect fata de femei hocus pocus gata sa fie ei femei sa vada si ei ce inseamna sa munceasca femeile sa vada cat de greu o duc ele fata de barbati ar merita o asa pedeapsa ca ei sunt cum puturosi lenesi fara chef iar daca au chef beau fumeaza ce sa faca si ei altceva daca nu au ce sa faca bine ca nu toti barbatii sunt asa mai sunt si barbati de astia muncitori truditori dar rar se intampla si ca sa revin la partea cu sa devina ei femei daca vor respecta femeile barbatii pot fi iar barbati daca nu isi pot pastra sexul feminin si nu cel masculin si nu cred ca ar vrea ca nici femeile nu sunt doritoare sa fie barbati daramite barbatii sa fie femei e bine totusi ca ambele sexe sa se respecte reciproc unul pe celalalt

| Cσcσ a răspuns:

Poti scapa de durerile alea folosind pastile. Cat despre faza cu nasterea, nu stiu ce sa zic, mai bine nu faci copii si gata, ca doar nu o sa te forteze nimeni sa faci ceva ce nu vrei.
Nu e atat de rau sa te aranjezi. Si eu sunt fata, dar nu sunt genul ala care sa se machieze, sa poarte rochii, tocuri, etc.
Atunci cand ies cu prietenii sau cand merg la scoala, imi iau la intamplare o pereche de blugi, un tricou si tenisi si gata, am rezolvat. Dar cand merg undeva unde se cere eleganta, trebuie sa-mi dau silinta sa arat cat mai bine si, sincer, nu ma deranjeaza atat de tare. Cat despre baieti, am un frate care se uita de o suta de ori in oglinda inainte sa plece de acasa. Se ingrijeste mai mult ca mine cand vine vorba de haine, sau de aspectul fizic, in general.
Acum, exista si femei luptatoare care se bat, de fapt, s-au batut, cot la cot cu barbatii:
http://www.ziare.com/......ii-1340149
Si nu numai ele, am o prietena care i-a spart un dinte unul coleg, sau i-a dat una in nas ca a inceput sa-i curga sange. Deci nu putem spune ca numai baietii se bat. Femeile de mai sus au intrat in istorie :).
Stiu ca poate fi si greu sa fii fata, dar invata sa te iubesti asa cum esti. Daca nu o faci tu, nu o va face nimeni! :)
Succes!

| Kenya a răspuns:

Ceva gen: Esti fata, n-ai ce cauta la fotbal ca esti fragila. Uau.

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Stiu, e destu de rau sa fii fata, dar nu e imposibil. Fetelor mereu li se pupa mana, li se aduc flori, sunt mai ocolite, mai portejate, incerca sa vezi si partea buna in a fi femeie. Pot face un copil, care sa fie singurul lucru pentru care sa te trezesti dimineata. Dumnezeu ne-a facut egali, desi nu parem. happy

| intrlp a răspuns:

Mersi mult.M-ai facut sa ma simt foarte bine si norocos.Eu stiam mai putine chestii.Condoleante!

| intrlp a răspuns:

Scuze am avut o zi grea i-am scris la unu o gramada de randuri si el a dat funda la altu.Fiecare are momentul lui.

| byabubu a răspuns:

EEE asta e... toate fetele cred ca gandesc asa la un moment dat dar gandeste-te chiar ti-ar place sa fii baiat?

| Frumystefy a răspuns:

Mi se pare ca ai mare dreptate! Si chiar daca fetele nu pot sa se ia la bataie sunt unele fete,, rele de gura'' si, eu sunt un exemplu foarte bun :-[, in plus ca baietii nu au problemele menstruale si nu stiu cum e, adica lor le e usor sa joce fotbal si sa spuna,, ia uite cum stau ele pe banca si barfesc'', cred ca sa iti spui parerea e important! Eu nu am vrut sa jignesc baietii prin parerea mea, dar cred ca baietii ar trebui sa iti citeasca parereaYriss

| OohAnamaria a răspuns:

Mare,mare adevar.Baietii sunt niste nemernici.Dar fetele sunt mult mai bune decat ei. Fetele sunt mai constiincioase, mai cu capul pe umeri si daca vor pot sa bata baietii mar.Nu uita! In spatele oricarui barbat de succes se afla o femeie puternica

| Se7en98 a răspuns:

Nu te pune nimeni draga sa stai sa te machiezi 3-4 ore daca iesi undeva. daca tu te plangi. iesi. du-te ca o vagaboanda -.- nu esti obligata sa faci nimic. faci doar ce vrei tu sa faci. pur si simplu tu te uiti ce face turma si daca iesi din turma lumea se uita altfel la tine. si esti nevoita sa stai in turma...

| lauraaaaaaaa33 explică (pentru Se7en98):

N-ai inteles nimic draga da mrg zi ce vrei

| lauraaaaaaaa33 explică:

Vai ce dragut esti
Cu placere -_-

| lauraaaaaaaa33 explică:

Plus ca, la faza cu sarcina, fata ramane insarcinata poate si din prima, dar baietii o pot face de o mie de ori ca la ei nu se intampla nimic si daca stiu cum sa se ascunda nu vor avea probleme cu copilul. fata trebuie sa zica la cineva ca sa poata face avort..sau mrg sa il masca daca vrea, dar asta ar insemna ca viata ei se va schimba total si nu pentru ca a vrut, ci pentru ca s-a intamplat si nu a putut face avort..in schimb baietii o fac si pleaca nici macar nu stiu daca vor avea un copil ca pana da afle fata el deja e pe cealalta parte a pamantului..vedeti cat de aiurea e sa fi fata?! Ma intelege macar cineva frate?

| lauraaaaaaaa33 explică:

Da dar la dureria refeream ca chiar si cu pastile..baietii nu trebuie sa aiba grija de patile din cauza durerilor..ma refer ca baietii au mult mai putine probleme privind corpul decat au fetele. epilat, dureri, etc

| 201111 a răspuns:

Mare dreptate, insa in 90% din cazuri barbatii sunt responsabili de banii adusi in casa, grijile, stesul. In timp ce tu ca fata doar faci ceva mancare si aspiri praful, in ulule cazuri nici asta nu face-ti ca "va doare capu" sau cine ste ce scuza idioata. Imi fine daca candesti don pespectiva asta balanta este egala.

| RafaellaR a răspuns:

Nu e usor sa si fata dar nici baiat... fetele se plang de menstruatie...dar nu cred ca ti-ai dori sa stai toata dimineata cu aia ridicata in sus(sti tu la ce ma refer).....si fetele.dar si baietii sunt ocupati de aspectul fiziz...ambii se parfumeaza ..se dau cu fixativ, gel, placa ..etc.
Ambii se imbraca la moda si se aranjeaza(aici nu fac referire la toti taranii).
.
Si o fata poate bate un baiat (ii dai una sub centura si nu te uita toata viata) laughing
De plangi ca nasterea doare.da si pe uni cat ii doare cand nu isi doresc copilul laughing oricum nasterea naturala e mai grea ca cea prin cezariana... dupa fete intorc baietii capul(daca au ce arata in spate ca nu vor un sa vada un fund plat si cu asta de ajuta un program fitness (pe care il au si baietii)
Deci dupa parerea mea e la fel la amandoii...si ei calca spala gatesc fac curat (depinde de simtul fiecaruia) si nu cred ca ai dori sa lucrezei in adolescenta pe un santier pentru a castiga cativa bani (majoritatea fetelor sunt tratate ca niste printese in cel mai rau caz vanzatoare sau chelnerite)
Funda? :*
DON'T WORRY ..BE HAPPY happy