| Ella_4933 a întrebat:

URGENT! Vreau sa trimit un plic cu niste hartii A4 desenate prin posta. Am inteles ca trebuie si timbru, vreau sa stiu unde il pun, unde sa scriu destinatarul si expeditorul si ce scriu la fiecare, sunt doar 8 foi cam cat trebuie sa platesc? Va rog sa raspundeti repede, trebuie sa duc plicul azi. Multumesc

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Plicul pe care vrei sa-l trimiti se cantareste acolo (la Posta). Cel mai probabil vei primi informatia privind suma totala de plata (cantarire, timbru, expediere). Ai nevoie de un plic A4 (daca nu il detii, il cumperi din librarie, pentru ca nu intotdeauna Posta are pe stoc astfel de plicuri - iti spun din proprie experienta).
Poti scrie datele despre expeditor si destinatar fie pe o singura parte, fie pe parti diferite ale plicului. Important e ca scrisul sa fie citet, sa se inteleaga.
Te sfatuiesc sa scrii adresa cat mai detaliata si in cazul expeditorului, in caz ca plicul nu ajunge, din diverse motive, la destinatar si trebuie sa ti se returneze. Este nevoie de urmatoarele mentiuni
Nume si prenume:
Adresa: strada/bulevard, nr bloc/casa, (scara, etaj, apartament bloc - daca este cazul)
Localitatea, judetul
codul postal (daca nu il stii, iti vor spune cei de la Posta)
Mentiunile sunt valabile atat pentru expeditor, cati si pentru destinatar.
Bafta!

| Ella_4933 explică (pentru dannyel86):

Pot sa sigilez plicul sau trebuie verificat la posta?

| dannyel86 a răspuns (pentru Ella_4933):

Plicul il poti sigila de acasa. Doar sa verifici foarte bine continutul, sa nu te trezesti ca ai uitat sa mai pui ceva dupa sigilare.
Numai daca vei fi intrebata la Posta ce contine, le vei raspunde: "Papetarie" (nu trebuie mentionat pe plic continutul acestuia).