| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa cititi tot!
Nu stiu de ce, dar eu nu am avut niciodata o prietena(sunt fata).
Ma port bine cu cei din jur, dar pur si simplu nu imi pot face una!
Eu sunt "mai altfel decat altii", adica vreau sa fiu o fata cuminte.
Dar nu stiu cum sa-mi fac o prietena, macar una!
Spuneti-mi si mie cum sa caut una, pur si simplu spuneti-mi ce este prietenia!
crying
Nu va suparati, dar nu doresc link-uri, cu cuvintele voastre!
C-u-m s-a i-m-i f-a-c p-r-i-e-t-e-n-i-?
crying

Răspuns Câştigător
| Nicoleta a răspuns:

Te-ai gandit ca poate apropiindu-te de cei din jurul tau ti-i faci prirteni?
Poate ca nu sunt @cei mai buni@ prieteni, dar iti sunt prieteni totusi.
Eu cred ca iti vei face prietene @cele mai bune@, nu neaparat de la scoala, si nu neaparat acum.
Cu siguranta vei avea ocazii sa cunosti oameni noi si sa te imprietenesti cu ei.Nici nu stii ce iti poate rezerva viitorul.
Important e ca facandu-te placuta celor din jur, ei te vor privi foarte bine.

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pai, stai mai mult cu fetele, vorbeste cu ele, inerca la activitatile infaraa scolii sa vorbesti cu ele aia te uneste cel mai mult, insa, vorbeste si in pazua cu ele, cauta una care vezi ca e mai timida si nu are atatia pritenuiwinking cu aia imprieteneste-tewinking! bafta:*! pupiki:*:*:*!

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Prieteni îţi poţi face în fiecare zi n, numai că problema în general e că în puţini din ei poţi să ai încredere. Presupun că eşti elevă, apropie-te de unele colege de la tine din clasă şi vezi dacă ai ceva în comun cu ele. Dintr-un colectiv mai mare e imposibil să nu găseşti pe cineva cu care să te asemeni cât de cât. Baftă!

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Mda, probabil esti la varsta la care te vezi foarte diferita si pe toti ceilalti cam la fel. Stiu cum e.
Cum sa iti faci? Lasi la oparte orgolii, laude si altea alea si socializezi. uite, cauta de ex o asociatie de tineret ori vreun club montan din orasul tau. happy
Mult spor.

| Rioko a răspuns:

Sa-ti faci prieteni este cel mai usor lucru pe care l-ai putea face vreodata (in ciuda intrebarii), sa-i pastrezi este mai greu.
Poate inca nu ai gasit persoana potrivita pentru tinewinking
Este mai rau sa nu fii apreciat de persoana caruia i-ai daruit tot ce se leaga de o pretenie (ajutor, incredere, sinceritate, bunatate, rabdare, consecventa si "palmele" pe care trebuie sa le primesti ca sa te trezesti la realitate- in alte cuvinte cand te cearta, pentru ca ai facut ceva ce nu trebuia, dar nu in acel mod violent si apoi sfaturile pe care le primesti pentru a indrepta greseala facuta, mesajele date noatea, pentru probleme minore cum ar fi: nu mai am pasta de dinti sau am dat suc pe covor)
Prietenia reprezinta momentele frumoase si calde in care ii povestesti unei persoane problemele tale, in care ea te ia in brate si iti zice (asta depinde si de problema ) cu lacrimi in ochi:"totul va fi bine";
reprezinta sentimentul de siguranta, atunci cand iti ia apararea in fata celorlalti;
reprezinta modul acela amuzant in care te cicaleste, cat sa nu te superi, atunci cand esti putin suparata;
reprezinta momentele cele mai pure in care esti trist, cand iti zambeste si parca dispare totul, si daca te vede ca zambesti fals te intreaba : de ce esti trista? Si apoi asteapta raspunsul indiferent de cat de mult ar intarzia la vreo ora sau cat de mult ar certa-o parintii daca intarzie
si multe alte sentimente care sunt foarte greu de explicat, ar trebui sa ai mai multa incredere in tine, daca vrei o prietena adevarata incearca sa te apropii de persoana care crezi ca e potrivita, poti chiar sa te apropii de mine laughing (nu-ti fa griji sunt fata)
Totul e sa vrei si sa te orientezi si dupa tipul de persoane care ti se potrivescwinking

| MICHAel a răspuns:

Pur si simplu te comporti normal aceleia care ii va placea comportamentul tau iti va fi prietena,, nu este nevoie sa te comporti cum nu esti, doar fi tu insuti. Nu poti forta pe nimeni sa iti fie prieten\a

| IrInA9618 a răspuns:

Eu de obicei nu ma bag in grupuri, dar am gasit o fata cu care aveam f multe in comun, nici ea nu era integreata foarte bine, ne uitam la acelasi serial, si vorbeam in fiecare pauza, pana cand am devenit cele mai bune prietene, deci incearca sa cauti persoane mai neintegrate cu care ai multe in comun

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti prima fata pe care am auzit-o sa spuna ca nu are nici o prietena dar niciodata nu e prea tarziu...si apropo ai zis ca esti ''mai altfel decat altii''... poate din cauza asta.succes:*:*:*.

| Geoo28 a răspuns:

Incearca sa gasesti hobby-uri comune. activitati comune. intre tine si alte persoana. comunica. trebuie sa cunoscti mai multe feluri. mai multe firi. mai multe caractere de oameni. si in concluzie vezi care te atrag mai mult. in sensul ca : persoanele cu care crezi ca ai putea sa te distrezi.