| anonim_4396 a întrebat:

Va salut pe toti. Vreau sa va impartasesc niste ganduri de-ale mele.Sunt in varsta de 21 ani, student.Ma consider un om curajos de fel,in acelasi timp sunt prietenos cu toti si incerc sa ma comport frumos cu oricine,fara sa fiu arogant sau vanitos, asa cum sunt multi in ziua de azi.

Desi sunt curajos, cum v-am spus mai sus cateodata am o stare de neincredere in anumite situatii.De exemplu daca vorbesc cu o fata frumoasa incep imediat sa ma intreb oare cum ma percepe ea pe mine,daca sunt destul de bun pentru ea/fac o impresie buna in fata ei,etc. Poate si voi ati experimentat astfel de situatii,cand intrati in contact cu o persoana pe placul vostru aveti o senzatie de usoara inferioritate.E greu sa imi dau seama cum ma percepe o persoana, unii oameni sunt politicosi din fire, simplul comportament frumos nu poate fi concludent.Socoteala de acasa nu se potriveste niciodata cu cea din targ.Acum,cand sunt acasa am 100% incredere in mine dar cand sunt in public increderea oscileaza. Vreau sa va spuneti si voi parerea.Am ajuns la concluzia ca tupeul sau curajul e doar un imbold pentru a masca o lipsa de incredere ascunsa.Iar lipsa de incredere se datoreaza faptului ca dorim sa fim vazuti in fata tuturor drept o persoana cat mai imaculata.Intr-un final solutia pentru asta ar fi sa ma comport cat mai natural in orice situatie, cand incercam sa parem ceea ce nu suntem lumea isi da seama.

Răspuns Câştigător
| Anjaa a răspuns:

Uite cum priveste o fata problema ta.
Nu trebuie sa fii o persoana indrazneata sau cu tupeu ca sa faci o impresie buna unei fete.
Nu lasa impresia ca faci eforturi reale ca sa pari o persoana buna, nu incerca sa epatezi in fata ei, nu iti scoate la iveala brusc si total intentionat toate calitatile. Vei reusi doar sa o faci sa nu se sinta confortabil in fața acelei avalanse de informatii. Gandul ca nu esti suficient de bun pentru ea te face sa ai un comportament fortat, cum ai spus si tu, nenatural. O fata nu vrea o persoana perfecta, te asigur ca nici ea nu este perfecta, de aceea trebuie sa fii natural, degajat. Ea vrea sa il cunoasca pe adevaratul tu, bun sau rau, cu anumite calitati sau defecte, fiecare persoana este ca o carte pe care trebuie sa o citesti ca sa o descoperi. Treptat. Las-o pe ea sa te descopere, fii deschis si sincer. Repetă-ti "ăsta sunt eu, pot fi mai bun, pot îmbunătăți asta si asta la mine, dar acum sunt in stadiul ăsta si trebuie sa am incredere in mine si in fortele mele"
Nu uita, cheia in toate este echilibrul.

Acasa este normal sa te simti in largul tau, atunci este momentul sa stabilesti o relatie buna cu tine insuti. Nu, nu trebuie sa pleci cu curaj la intalnirea cu acea fata, nu mergi la lupta, nu mergi la un razboi. Nici macar nu mergi sa o cuceresti, viziunea asta este un pic invechita. Mergi sa o cunosti si sa o lasi sa te cunoasca. In cel mai rau caz nu o sa va potriviti, nu trebuie sa iei vina asupra ta.
O fata nu face o lista cu calitati si defecte pe care le observa cu ochi critic si le bifeaza. O fata se lasa impresionată de un zambet cald, de un gest frumos, de o privire profunda, de un cuvant spus cu sinceritate, de un suflet si o minte frumoasa. Nu totul este despre aspectul fizic.
Lasa teama si inhibitia, lumea e a ta, toate sansele sunt de partea ta si ai tot timpul din lume sa intalnesti persoana potrivita pentru adevaratul tu.

| Red24 a răspuns (pentru Anjaa):

Multumesc de raspuns.Inteleg foarte bine lucrurile astea dar in practica devin mai dificile happy

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Important e să fii tu însuți, nu ceea ce vor alții.

| Beyou799 a răspuns:

Neincrederea se bazeaza pe teama de a nu fi acceptati! Frica de a fi respins e nociva pentru personalitate! Toti trecem prin asta iar in momentul cand placem o persoana, evident ca ne e frica sa fim noi insine, ci o varianta perfecta in viziunea noastra, sa nu uitam totusi ca "perfectiunea" aceasta iluzorie e subiectiva, deci difera de la o persoana la alta, "defectul" pe care il vezi la tine poate fi considerat "perfect" in ochii celuilalt! Daca nu vei fi tu insuti de la inceput, ipotetic, fata se va indragosti de imaginea pe care tu i-o vei prezenta, nu de tine, dupa catva timp, vei incepe sa te porti mai natural cu ea, iar acea fata va simti acea schimbare si te va considera un fals, prin urmare, cand iti va fi lumea mai draga si o vei indragi si mai mult, ea se va indeparta de tine pentru ca va realiza ca nu esti genul ei de ideal pe care i l-ai aratat mai devreme. De aceea singurul curaj de care ai nevoie pentru o relatie fericita este sa fii sincer si sa ii spui in momentul potrivit cand sunteti doar voi ca o placi, dupa anterioare gesturi in care ii dai de inteles destul de clar ca o placi! Intotdeauna baietii care si-au facut curaj sa-si marturiseasca sentimentele vor fi apreciati de catre partea feminina, indiferent de raspuns! Vor ajunge acasa si isi vor aminti mereu de baiatul sincer din fata lor care si-a martusisit sentimentele asa "stangaci " si timid...ii vei demonstra tocmai ca esti sincer dar puternic in acelasi timp! Toate fetele stiu asta! Asa ca fii tu insuti si vei vedea ca lumea te va aprecia enorm. Si nu uita faptul ca a te pierde in fata unei fete frumoase nu inseamna ca te-ai indragostit de ea, inseamna doar ca esti atras de felul ei de a arata, deci ai grija ce iti doresti, relatiile de acest gen se pot incheia si in doar 2 saptamani, e doar o iluzie a vizualului in raport cu cerebralul! Nu cred ca mai tarziu doresti surprize neplacute! Cand placi o fata cu adevarat, e atunci cand o placi dar nu stii clar motivul!