| Anca_6939 a întrebat:

Vreau si eu o reteta de slabit nu foarte drastica sa nu fie costisitoare dar cat mai rapida(sa fie pentru un copil de 14 ani)

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Un copil de 14 ani nu poate urma nici o reteta de slabit. Doar mult efort fizic ca sa consume caloriile, asta daca obezitatea e nutritionala. Dar pentru a afirma asta trebuie sa faca analize si un consult endocrinologic si de boli de nutritie si metabolism.

| AnaisC a răspuns:

Pai poti incepe prin a reduce cantytatea de dulciuri, putyn sport 30 min pe zi, incearca abdominale, nu te lua dupa reteta de la nutrityonist, bea anumite ceaiuri de slabit, incearca creme speciale, bea apa calda cu lamaie dimineata, pe stomacul gol, cantareste in fiecare 3 zile, fa asta 20 de zile si vei iesy ca noua...

| M.madallina a răspuns:

Eu te sfatuiesc ca dimineata sa mananci ceva consistent pentru ca masa de dimineata este cea mai importanta, la pranz, peste, orez, salate... ceva usor, ca gustare poti manca cate un baton de ciocolata ca nu te ingrasi de la unu, seara nu manca dupa ora sapte, mananca ceva usor... poate si un iaurt.nu manca prajeli si sa nu bei sucuri acidulate.in timpul liber fa exercitii fizice, poate iesi in parc cu bicicleta cu rolele...acum poate dai si tu o fundita mica ca nu am mai primit una de mult...big grinhappy

| Mitss a răspuns:

waiting Ai 14 ani si vrei sa slbasti:o? ma rog, ce poti face ca sa slabesti oh go on...pff. pai : sport, sa mananci mai putine dulciuri... de preferabil ar fi un sport care sa iti placa de exemplu dansul sau plimbatul cu bicicleta...winking...eu una atat iti pot spune, caci spre deosebire de tine eu vreau sa ma ingras ca sunt prea slabalaughing:-sbig grin... Te pup! Succes!

| HappyPills a răspuns:

3 zile orez, 3 zile legume, 3 zile fructe... una dupa alta...slabesti 7 kg garantat

| Avril:x a răspuns:

Eu am facut cateva luni Handbal si slabisem destul de mult...Iti sugerez sa iti alegi un sport care iti place(basket, tenis, handbal, atletism...etc) si sa ai putina grija la dieta.Seara sa mananci o salata sau un iaurt ceva usor...La pranz sa mananci cu putina paine... Iar, masa de dimineata trebuie sa fie cea mai consinstenta...NU trebuie sa fii foarte drastica ia-o incet si sigur vei reusi.Pana atunci Mult Succes si sa ma anunti dacaa ai slabit macar putin.big grinbig grinbig grin

Te pup:*

| Anca_6939 explică:

Nu sunt grasa. dar am putina burticabig grin

| Anca_6939 explică:

Totusi ma ajutati cu o dieta sau nu?happy

| titi_1218 a răspuns:

Tine un regim...la virsta ta dieta nu e cam buna pentru sanatate... fa-ti un regim de mincare si nu minca dulciuri...si ce e gras, sau are prea multe kilokalorii...in rest maninca orice...ca la virsta ta ai nevoie de hrana pentru ca esti in crestere...si daca poti mai fa si putina miscare.esi si plimbate in parc.mergi cit mai mult pe jos.pa-pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu inteleg oamenii care cauta retete pentru asa ceva cind sint la indemina unele mijloace mult mai sanatoase si naturale...In primul rind trebuie sa constientizezi ca e o lupta care se da intre minte si corp si nu pot spune ca-i usoara.