| Annddrreei a întrebat:

Am revolut si am cumparat euro cu lei. Daca merg spre exemplu in Italia, voi putea apropia cardul revolut sau telefonul de POS si sa fac plata din contul in euro? Daca nu merge asa, in afara de bani cash, aveti si alte sugestii?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| andreierdna91 a răspuns:

Un detaliu important, fii foarte atent daca pe Bancomat sau pe POS apare intrebarea daca doresti sa convertesti din Lire (UK) in Euro.
Tu ai doar lei in Revolut, deci sa refuzi tranzactia respectiva.
Altfel iti face conversia din Lei in Lire si apoi din Lire in Euro. O sa pierzi mult la conversii.
Daca patesti asta, faci tu manual conversia in aplicatie din lei in Euro si apoi incerci din nou sa platesti la POS sau sa scoti cash din Bancomat.
Eu am patit asta si in Romania la un Bancomat din ala "universal".

3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Chiar dacă nu ai în valuta țării, se face conversia din valuta prezentă în cont.

| goguPatent a răspuns:

Merge așa cum de altfel merge cu orice card cu orice valuta că se face automat conversia

| Silviullet a răspuns:

Revolut merge peste tot, cel putin la magazinele internationale, gen lidl tesco, etc.