| anonim_4396 a întrebat:

am stat cu chirie 9 luni la cineva, si n-am platit curentul o vreme, si am lasat proprietarul sa plateasca curentul din garantie (data de mine), acum imi zice ca le-a taiat curentul si ca vrea sa ma dea in judecata, e posibil? avand in vedere ca NU am avut un contract legal de chirie, doar o intelegere scrisa, cu semnaturile noastre, nestampilata si nesemnata de niciun notar sau martor

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Garantia a fost incasata de proprietar la inceputul contractului.
Acea garantie a ramas la el, ai dovada ca nu ti-a rambursat-o? De ce a ramas la el? Au fost stricaciuni aduse de catre tine in locuinta sau nu? Dca nu a fost nicii o dauna, inseamna ca el trebuia sa utilizeze garantia pentru restante... sau chiar pentru eventuale daune, la limita sumei. A fost de ajuns suma?
A propos, nu ai ASIGURARE de raspundere civila? sau alte asigurari pe locuinta chiar cu chirie? poate ai pe undeva o prevedere care te acopera in cazuri de genul acesta.
Mergi la un avocat care te poate primi la o prima discutie de principiu gratuita, astfel iti vei forma o parere. Exista si mediatori, cheama-l pe proprietar la o intalnire cu un mediator si cu tine, sa discutati amiabil. Succes.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art. 969 Cod civil contractul legal facut are putere de lege intre partile contractante. Un contract de inchiriere este un act sub semnatura privata, valabil incheiat daca a fost semnat de cele doua parti(proprietar si chirias) nefiind nevoie sa fie autentificat la notar ori sa fie semnat si de martori.
Faptul ca nu a inregistrat contractul la finante si nu a platit impozitul pe chirie nu afecteaza valabilitatea contractului, eventual, daca este descoperit, va fi obligat sa plateasca impozitul si penalizarile aferente.
Daca te va da in judecata va trebui sa dovedeasca ca a achitat din banii sai si tu va trebui sa dovedesti ca i-ai platit, in plus fata de chiria pe cele 9 luni, suma de 1. 600 lei, asa ca avea de unde sa plateasca atat energia electrica, cat si reconectarea. Daca dovedesti asta nu vei mai avea de platit nimic, va pierde procesul, chiar daca te da in judecata. Poti sa-i trimiti, in acest sens, o scrisoare cu confirmare de primire, din care sa-ti pastrezi o copie, eventual legalizata la un notar public.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Buna razgandeanu,
Am vazut cerinta ta, eu sunt jurist si raspunsul meu la intrebarea ta a exprimat parerea mea ca jurist. Ca om nu pot decat sa ma alatur celor care te invinovatesc de situatia creata, esti singurul vinovat. Cand mi-am expus parerea juridica nu am tinut cont de latura morala al problemei. Te sfatuiesc, omeneste, sa rezolvi amiabil problema.

| ikram a răspuns:

Nu trebuie sa ai un contract de inchiriere la notar, este destul intelegerea respectiva, cel mult va trebui el sa plateasca din urma impozitul pe chirie.

Tu trebuia sa platesti curentul la zi cand ai plecat nu sa lasi sa plateasca el curentul din garantie.
Daca totusi te va da in judecata angajeaza un avocat, ca sa poti sa demonstrezi ca tu ai lasat banii sa plateasca (desi asta trebuia sa faci tu, nu proprietarul). Si mai depinde dupa cat timp i-a fost taiat curentul (presupun ca nu dupa mult timp dupa ce ai plecat tu, de vrea omu sa te dea in judecata, si e din vina ta).
i

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai, am adunat la ENEL o datorie de 600 ron, si am zis proprietarului ca poate sa plateasca el din garantia care i-am lasat-o (1600 ron), la inceput am facut un contract scris (model care se gaseste pe net) si l-am semnat amandoi, si i-am dat si o copie dupa buletin, insa contractul nu l-am inregistrat nicaieri, deci e ilegal, ca dansul nu a platit impozit. Am primit zilele astea sms-uri de la el, in care ma face in toate felurile si imi spune ca ma da in judecata pentru ca n-am platit curentul si acum el trebuie sa achite penalizari si taxa de reconectare, intrebarea mea e ARE DREPTUL SA MA DEA IN JUDECATA? din moment ce nu are contract legal de inchiriere

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa a fost intelegerea, ca tu NU platesti ce consumi si achita el din garantie? L-ai anuntat macar in timp util ca tu nu mai catadicsesti sa platesti? Cred ca nu, de vreme ce i s-ataiat curentul!
Pune mana si plateste ce ai consumat, altfel vei plati nu numai datoria ci si niste daune morale cat tine de mari!
Ar trebui sa intri in pamant de rusine ca i-ai facut omului asa o suparare. Te-a primit in casa iar tu ti-ai batut joc.Sa stii c-o s-o patesti urat de tot daca se ajunge la judecata. O sa platesti cat nu-ti poti imagina ( cheltuieli de judecata, onorariu avocat, daune morale si materiale)!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As vrea daca se poate raspunsul unui specialist, care cunoaste EXACT situatia, cineva care lucreaza in domeniul legislatiei, va multumesc oricum pentru raspunsuri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai situatia numai tu o cunosti exact.
A fost vreodata vorba si a fost stipulat si-n scris ca proprietarul plateste curentul consumat de tine, din garantie?
Sta scris ca daca se taie curentul consumat de tine din cauza neplatii el plateste reinstalarea?
Daca NU ati conevit asta, atunci esti bun de plata! Plus daune!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1.Eu stiu ca in justitie exista notiune de REAVOINTA.Sunt sigura ca garantia retinuta nu avea scopul de a plati curentul, iar faptul ca s-a ajuns la taierea acestuia denota reavointa din partea chiriasului.
2.Acei 16 milioane unde se afla in momentul de fata?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acei 16 milioane (garantia) se afla la proprietar, eu doar v-am intrebat, nu v-am cerut parerea, mai ales ca nu cunoasteti complet situatia

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, nu e posibil, atata timp cat cotractul de chirie nu era legal te poti sterge la fund cu el, ca nu are nici o valoare, deci stai linistit, vorbesc din proprie experienta, la fel am patit si eu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si daca te avantajeaza cu ceva, sunt la facultatea de drept, deci stiu cat de cat ceva despre legi... un contract care nu e legal nu are nici o valoare.

| ilie a răspuns:

Ati semnat amandoi da? Este scris ceva si despre garantie ca ai platit-o? C0rect ar fi fost sa fii platit pana la data cand ai parasit locuinta cu nr de contuar scris si un martor.Contrar te poti astepta la multe cereri de plata.Sunt proprietar am avut chiriasi am de platit in urma lor in schimb astept hotararea judecatoreasca prin care trebuie sa plateasca daune mari si morale pentru injuriile aduse prin sms-uri pe telefon.Cauta sa cadeti de acord, este costisitor prin tribunal de ambele parti.