| LoLoX a întrebat:

Am si eu o nelamurire. Am gasit un anunt imobiliar printr-o agentie si am facut un contract de intermediere imobiliara. Nu am semnat vreun alt contract de vanzare cumparare sau altceva.Doar acela.
Daca nu vreau sa cumpar imobilul acela pentru ca am vazut o alta oferta platesc comisionul agentiei dublat? Orice raspuns ajuta.

Răspuns Câştigător
| anonimuIl a răspuns:

Executarea silită pentru recuperarea comisionului din contractul de vizionare se poate face numai când agenția poate avea un act în care scrie cine a cumpărat apartamentul și ăla să fie trecut în contractul de vizionare.

| LoLoX explică (pentru anonimuIl):

Am inteles partial. Adica poate sa.si recupereze agentia comisionul doar im baza in care am semnat un contract de vanzare cumparare, nu unul de intermediere. Am inteles bine?

| anonimuIl a răspuns (pentru LoLoX):

Nu ai înțeles - citește ce am răspuns cât ai scris și tu.

| LoLoX explică (pentru anonimuIl):

Am inteles. Platesc comision agentului doar in cazul in care fac un contract vanzare cumparare.

| anonimuIl a răspuns (pentru LoLoX):

Exact. Până atunci tu poți să semnezi și 100 de contracte de vizionare cu 100 de agenții.
Plătești comision doar agenției care are numele tău pe contractul de vizionare și e trecut și apartamentul cumpărat de tine.
Celelalte 100 de contracte de vizionare nu ai treabă cu ele că ai semnat și nu ai cumpărat apartamentele alea.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai semnat acel contract nu poti sa il smechersti pe agent si sa cumperi apartamentul de la propietar sau prin alta agentie, ca platesti obligatoriu comision si la agentia asta, asa cum este scris in acel contract.
Noi nu stim daca-i comision dublu sau triplu... asta trebuie sa stii tu, ca doar ai semnat contractul ala si ar trebui sa ai un exemplar.

| LoLoX explică (pentru Violleta2022):

Vreau sa cumpar un alt imobil avand o agentie diferita. Am primit un exemplar si precizeaza comision 2%

| anonimuIl a răspuns (pentru LoLoX):

Nu ai nici o treabă dacă semnezi azi 10 contracte de vizionare cu 10 agenții și mâine cumperi cu a 11 agenție cu care faci contract de vizionare.

| johnnny123 a răspuns:

Dacă ai semnat doar un contract de vizionare și nu cumperi imobilul acela nu trebuie să plătești niciun comision agenției. Agenția are dreptul la comision numai dacă ai cumpărat imobilul specificat în contractul de vizionare.

| julOG a răspuns:

Https://blog.napocaimobiliare.ro/......si-client/
Zice aici exact ce reprezintă acel act, legi si tot ce ai nevoie sa știi pas cu pas.
Succes!