| 1Q a întrebat:

As vrea sa imi deschid afacerea mea, sa devin antreprenor insa nu prea stiu cum, nu stiu ce sa deschid, cati bani imi trebuiesc, de unde sa iau bani. Ma puteti ajuta sa imi spuneti mai multe despre cum as putea sa imi deschid o afacere, adica chiar daca trebuie sa pornesc de la 0 ma gandesc ca toti antreprenorii de astazi au pornit de la 0 nu s-au nascut direct cu banii si si-au deschis asa sau cel putin nu toti, deci cum sa fac?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a fi antreprenor, trebuie sa fii foarte bun intr-un domeniu sau sa ai foarte multi bani (preferabil ambele).
Daca nici nu te pricepi bine la nimic, nici bani nu ai, atunci cel mai bine e sa te angajezi undeva.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pune-ti mintea la contributie, citeste, invata despre domeniu, nu te arunca in cap cu ideile unor anonimi de pe TPU.

| Anacristina0444 a răspuns:

Buna. Teoretic, ca sa ti deschizi o afacere ai nevoie de o forma de organizare care presupune înregistrarea la registrul comerțului, un capital social minim (200 de lei) etc. Problema e ca astea sunt demersuri legale pe care chiar si un om cu foarte mulți bani nu le poate face in lipsa de experiența juridica. Primul pas, daca iti dorești cu adevărat sa fii antreprenor, este sa ai o idee, sa întocmești un plan de afaceri si apoi sa te consulți cu un avocat care sa te ajute cu ce e nevoie din punct de vedere legal ca sa poți funcționa ca persoana juridica/ persoana fizica autorizată sau alta forma de organizare. Bafta!