| Furnicuta000 a întrebat:

As vrea sa-mi deschid o afacere dar nu prea stiu nimic despre cum sa o administrezi, cum sa lucrezi cu actele etc. Imi puteti recomanda o carte de unde sa invat?

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cauta-ti un contabil, sa-ti explice lucrurile.
Vei avea mult de invatat, dar majoritatea pe parcurs.

| Furnicuta000 explică (pentru Bula):

De ce sa platesc un contabil sa-mi explice lucruri pe care le pot invata din alta parte?

| suntserios a răspuns (pentru Furnicuta000):

Pentru ca te obliga legea.
Orice firma trebuie sa aiba un contabil autorizat

| Furnicuta000 explică (pentru suntserios):

Nu am zis ca nu o sa apelez la un contabil. Vreau sa invat orice se poate invata despre afaceri si nu cred ca trebuie sa intreb contabilul orice detaliu

| Bula a răspuns (pentru Furnicuta000):

Contabilul este omul de baza la o firma.
Daca urmezi o facultate de management si una de profil economic, atunci vei putea invata un sfert din ce ai nevoie intr-o firma.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De aia orice firma are nevoie de contabil

| Furnicuta000 explică (pentru suntserios):

Nu ma refer doar la partea de contabilitate

| Frank51 a răspuns:

Trebuie doar să fii foarte bun în domeniul pe care faci compania și pe lângă asta un bun manager, în rest se ocupă contabilul, tu faci doar niște chestii minimale(stocuri, prețuri, declarații) sau pui un angajat să le facă.

| BuLaNNNeL a răspuns:

"Vreau sa pilotez, dar am doar categoria B".

| Furnicuta000 explică (pentru BuLaNNNeL):

Esti amuzant. Oricine poate sa-si faca o afacere. Nu oricine poate pilota un avion

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Furnicuta000):

Visezi prea mult, trezeste-te la realitate.
Da, oricine își poate face o firma, dar nu oricine are și succes. happy

| Furnicuta000 explică (pentru BuLaNNNeL):

Si am zis eu ca vreau sa fac mii de euro peste noapte?