| Ben22 a întrebat:

As vrea sa știu cam ce autorizații și alte acte îți trebuie ca sa îți deschizi un servis de reparat telefoane, tablete, calculatoare, laptopuri și console. Mulțumesc!.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca deschizi un centru mic, doar pentru tine, atunci poti sa iti iei autorizatie de PFA (persoana fizica autorizata), mergand la Registrul Comertului din orasul tau si aceia iti vor da o lista cu tot ce ai nevoie, autorizari, certificari, acte necesare conform codului de activitate pentru servicii de acest fel.
Nu stim daca detii deja cladirea unde vrei sa-ti desfasori activitatea, sau este inchiriata cu acte legale, daca ai apa, curent, canalizare si sistem electric autorizat conform legii, de aceea este necesar sa procuri lista cu necesarul de acte, autorizari si certificari, pentru a deschide un asemenea punct de lucru.

Daca vrei o afacere mai mare si vrei sa ai angajati, poti s ate gandesti la un SRL, dar atunci situatia se schimba, fiindca cerintele sunt mult mai mari.

| Ben22 explică (pentru Violleta2022):

Voiam sa stiu cam ce trebuie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ben22):

Pai, daca mergi La Registrul Comertului, ei iti vor da o lista completa cu ce trebuie, ca noi nu stim, nici macar tu nu stii ce forma legala vrei, daca va fi PFA sau SRL.

| Ben22 explică (pentru Violleta2022):

PFA