blonda_suprema
| blonda_suprema a întrebat:

As vrea sa stiu, daca ati avea ocaazia sa vedeti doua produse la fel in acelasi raft dar pe unul scrie ca e bio si pe altul ca e eco, pe care l-ati alege si la ce va ganditi atunci cand luati produsul respectiv?

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Sper sa nu supar pe nimeni daca am sa amintesc ce-nseamna produse bio si eco.
Produsele bio sau organice, pe care le-as alege, sunt produse obtinute din resurse naturale, fara a fi prelucrate si fara a li se adauga pesticide, hormoni de crestre, fertilizatori sintetici, respectiv fara a se fi utilizat bioenergie sau radiatii ionice in procesul de fabricatie. Un produs bio trebuie sa provina de pe un teren care a fost ferit de pesticide si ingrasaminte chimice cel putin 3 ani.

Produsele eco sunt produse care contin 95% ingrediente naturale sau care provin din agricultura biologica (un procedeu modern de a cultiva plante, de a ingrasa animale si de a produce alimente prin utilizarea acelor procedee si tehnologii care se apropie foarte mult de legile naturii – nu utilizeaza fertilizanti si pesticide de sinteza, stimulatori si regulatori de crestere, hormoni, antibiotice si sisteme intensive de crestere a animalelor.)
.

5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Bio este bun pentru mine si eco este bun pentru mediu! Aleg bio!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

In loc sa specifice pe haleala care e artificiala au ajuns sa specifice care e naturalalaughing bio ma face sa ma gandesc la produsul natural si eco la conditiile de productie conforme cu unele norme ale protectiei mediului - chestie de marketing pana la urma. Asa ca, gresit sau nu, as lua ce-mi pica mai usor in mana sau ca sa raspund as alege "bio". Dar pana la urma despre ce gen produs discutam, ca e cam vag si eu, sa zicem, poate m-am gandit la iaurt, unde termenul mai mic de valabilitate reprezinta mai degraba un criteriu?

| FucktheSystem a răspuns:

Poi poate indiferenta mea omoara planeta. dar l-asi lua pe ala care e mai aproape de mana mea...

| s4a a răspuns:

Eu as citi eticheta produsului inainte de a-l alege pe cel mai ieftin big grin. Dar aprovizionarea cu produse ecologice o fac in general din piata direct de la agricultori.

| alecsella a răspuns:

Bio