| SingleForOne a întrebat:

Având în vedere că dezvoltarea tehnologiei, aceasta va duce la cererea mare de roboți și mașinării avansate, ceea ce va reduce munca de angajați, poate chiar și ideea în sine de a fi angajat.

Ar însemna faptul că fiecare va fi forțat să-și facă propria afacere?

Adică, activitate de afacere proprie să fie mai mare față de angajați (sau chiar deloc) în mod normal, posibil ca PFA-urile sa fie predominante. Într-o măsură toată lumea ar avea o proprie afacere folosind roboți sau o mașinărie într-un fel.

Cum s-ar denumi această economie, în ansamblu, macroeconomic?

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vor fi tot mai mulți roboți și vor fi tot mai mulți oameni care vor muri de foame.

| SingleForOne explică (pentru anonim_4396):

Pentru ce motiv, atât timp cât sunt posibilități?

| 1234568807 a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa le plateasca robotii taxe si impozite

| IceRope a răspuns:

Nu. Există foarte multe meserii de bază pe care un robot nu le poate face. Munca robotului este fantastică atunci când vine vorba despre repetiția manevrelor conform programului, dar este limitată total față de tot ce înseamnă restul operațiunilor conexe în procesul de fabricație: întreținere, programare, reparație, alimentare cu materiale consumabile, manevrare în regim manual, etc.

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne explică (pentru Bubico2022):

Mă refeream la faptul că acele mașinării și roboți vor fi dați pentru vânzare în scop comercial, cineva le va deține pentru a face diverse activități economice. Bănuiesc că nu statul le va deține pe toate și va face toată treaba, ci tot un om simplu în calitate de antreprenor/vânzător pentru bunuri fizice, prestare de servicii tehnice, financiare, publicitate, etc.

| SingleForOne explică (pentru Bubico2022):

Ar fi Meta viitorul, dar nu cred că toată lumea va face bani din asta. În viața reală tot ar trebui să mănânce ceva, iar dacă joburi nu sunt, și banii făcuți prin Meta ar fi prea saturați, oamenii ar trebui să facă ceva extra pentru bani, cum facem și în zilele de astăzi.
Prin urmare, dacă toată lumea nu va vrea să fie angajat, mă duce gandul că lumea va face mai multe PFA-uri la nivel local sau cerc restrâns de "clienți", decât SRL (unde trebuie să fii mega profitabil pentru a supraviețui a milioane de oameni din jurul tău care ar putea face același lucru), iar contabilitatea ar fi mai complicata.

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne explică (pentru Bubico2022):

Bine, Meta e soluția "perfectă" sau o altă variantă mai mult sau mai puțin aceeași.
Cine va deține acei roboți, o singură entitate/persoană sau mai multe?
Probabil nu se va apela la un om fizic pentru a vinde ceva produse sau să presteze un serviciu, dar va chema un robot să facă acest lucru. Cineva va plăti acel robot pentru diverse lucruri, dar către cine, robotului însăși? Către Meta? Către Tesla? Către stat? Către o anumită firmă de care se ocupă o anumită persoană fizică/juridică care are în deținere acei roboți/mașinării (de aici se deduce că vor fi mai multe firme)?
Ce poți să faci pe Meta sau Tesla (cu platforma Twitter, unde ar putea face cam acelasi lucru) sau alt spatiu virtual?
Vinzi produse, joci jocuri, promovezi afaceri, probabil o asemănare cu YouTube, probabil să fie roboți controlați remote de către oricine din lume pentru diverse activități (dar tot deținuți de către o firmă sau de stat, și ar necesita semnare de contracte de catre cei care sunt la conducere [deci, s-ar putea menține relația de angajat/angajator] -cel mai probabil firmele, fiind mulți oameni înebuniți după bani și proprietate privată).

Răspuns utilizator avertizat
| Daniel2906 a răspuns:

Am un sfat. Evitati sa mai cumparati de la acele supermarket-uri unde trebuie sa platesti singur, adica alea unde nu exista casier! Nu e bine sa ajungem asa