| Catany13 a întrebat:

Doresc sa infiintez un SRL, ca activitate va fi serviciu de curierat prima data pe bicicleta/scuter apoi cu timpul masini... Firma va activa in Bucuresti si am mici intrebari
1) Pot sa fiu propiul meu angajat?
2) imi trebuie casa de marcat pentru acest domeniu?
3) trebuie sa am un numar minim de angajati?
4) care este minimul pe economie pentru job part-time?
5) vreau sa imi incep propia mea afacere, si as vrea sa stiu mai multe decat ofera net-ul insa vad ca e limitat si/sau nu prea stiu eu ce sa caut... Nu stiu ce obligatii trebuie sa am si ce trebuie sa fac in acest domeniu ca sa fie totul ok!

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 - Da
2- Da
3= minimum 2-3 angajati
4- 600-700 lei
5- iti trebuie un capital de ncepere, din cate imi amintesc, este vorba de 200 lei, sau 2000 lei ( ceva intre aceste doua sume )

| Catany13 explică (pentru anonim_4396):

200 lei minim capital social la SRL

Răspuns utilizator avertizat
| Adib123 a răspuns:

Poti sa functionezi fara niciun angajat. Cand faci actul constitutiv te treci administrator si atat. Nu-ti dai niciun salariu, nu te angajezi. Poti sa te angajezi. Dar daca te angajezi trebuie sa platesti pentru angajat contributiile la stat, cas, cass, protectia muncii, analize. Asa ca mai bine 0 angajati. Casa de marcat iti trebuie. Impozit cred ca e undeva la 3% pe venit. Uite apropo de ideea ta iti dau o sugestie, cumparaturi pe timp de noapte http://3afaceri.blogspot.ro/2012/01/cumparaturi-pe-timp-de-noapte.html. Ar merge sigur in Bucuresti. Sunt atatia oameni lenesi care decat sa iasa din casa ar prefera sa plateasca pe cineva sa ii serveasca. Asa ca faci un srl (acum te costa doar 200 lei cat e capitalul social, taxa de infiintare nu se mai plateste), cauti o contabila mediocra si ieftina (ca operatiuni contabile grele nu o sa ai), sediul social ti-l treci la domiciliu si emiti bon clientului la incasarea banilor pe teren cu suma stabilita de tine pentru serviciu. E o afacere f. realizabila, cheltuielile lunare ti-s mici si ai mari sanse sa faci profit. Ai insa si un mic dezavantaj la toata strategia asta, nefiind angajat, banii din casa ii poti scoate doar prin cheltuieli sau dividende la final de an. E prematur sa discutam despre scos bani din casa cand banii inca nu exista. De aceea eu zic sa nu stai pe ganduri, ca nu ai ce pierde, incepe prin a merge la ONRC la tine in oras, iti dau ei acolo toate informatiile si din cate stiu pentru 300-400 lei iti si infiinteaza firma.

| Adib123 a răspuns:

NU face niciun studio de nimic. Pentru ca acolo trebuie sa declari un punct de lucru si asta inseamna autorizarea punctului de lucru, schite, stingatoare, taxe de gunoi, umblat aiurea pe la primarie, cheltuieli curente + CHIRIE. Ajungi la niste costuri fixe lunare inspaimantatoare. Ramai la ideea ta ca e foarte buna.