| watchmen a întrebat:

Avand zece bile albe si zece bile negre intr-o cutie, care este numarul minim de bile pe care trebuie sa extragem ca sigur sa obtinem doua de acelasi culoare?
Numarul de cazuri posibile este 20, dar care este numarul de cazuri favorabile?
Si un raspuns ar ajuta.
Multumesc.

10 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Buna
Ca sa fii sigura ca extragi doua de aceeasi culoare trebuie sa iei cazul cel mai nefavorabil.
Daca extragi 1 bila, e ori alba ori neagra, nu ai 2 la fel.
Daca extragi 2 bile, pot fi una alba si una neagra, nu esti sigur/a ca ai 2 la fel.
In schimb la 3 bile extrase, ai sigur 2 la fel (ori 1 alba +2 negre, ori 1 neagra+2albe, ori toate aceeasi culoare).
Raspunsul corect e 3.
Poti incerca acasa cu 20 de bucatele de hartie, 10 albe, zece mazgalite cu pix.
bafta

| Lionsgate a răspuns:

18 bile

| watchmen explică (pentru Lionsgate):

Cum ți-a dat 18?

| Lionsgate a răspuns (pentru watchmen):

Pai spune ca cate bile trebuie sa extragin sa ajungi la 2 bile diferite 9albe si 9 negre.

| tudo393 a răspuns:

| watchmen explică (pentru tudo393):

Cum ți-a dat 11?

| tudo393 a răspuns (pentru watchmen):

Tu ai 20 de bile. daca ai extrage 10 la intamplare..se poate sa fie toate negre sau toate albe.dar daca sunt 11..atunci nu are cum, pentru ca scoti toate bilele negre sa zicem.10 da? mai e una..acolo raman 10 albe. evident ca din 10 albe scoti 1 alba nu?=>11..Sunt clasa a 8-a la naiba cu media 9.94 anul trecutbig grinCe dracu nici la asta sa nu stiu? Crede-ma, asa e!

| InTell a răspuns:

18 bile thinking

| minz156 a răspuns:

Daca ai zece si zece, trebuie sa extragi minim trei bile ca sa ai doua de aceeasi culoare (ex. doua albe si una neagra sau invers).

Cand zici cazuri, la ce te referi? La extragerea unei bile? Atunci nu inteleg ce vrea sa fie favorabil...

| NokDok a răspuns:

Pia cea mai mare posibilitate este sa o trimiti pe mama ta la mine si sami infig snitelu-n ea