| 01Mabel a întrebat:

Bună, am 16 ani și de curând mi-am deschis un cont la banca. Îl am în lei și doresc sa îl trec și în euro. Am nevoie de un părinte sau pot și cu cineva peste 18 ani?

4 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Ai nevoie de un reprezentant legal. Si din cate stiu nu poti trece un cont din lei in euro, doar sa deschizi unul in euro paralel de cel in lei, ori sa inchizi contul in lei si sa deschizi unul in euro.

| ioana748 a răspuns:

Este nevoie de un parinte sau tutore legal.

| 01Mabel explică (pentru ioana748):

Și dacă am sora de 19 ani, merge?

| ioana748 a răspuns (pentru 01Mabel):

Daca este tutore merge, daca nu, nu.
Cel mult poate face cont pe numele ei sa te ajute cu ceea ce ai nevoie.