| Suki08 a întrebat:

Buna, am 19 ani si vreau sa-mi iau apartament prin programul acela "prima casa", cum se face si care sunt conditiile care trebuie indeplinite si in ce zone se pot lua?

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

19 ani necăsătorit şi fără loc de muncă stabil? Cam greu' Totuşi, du-te la o bancă şi-ţi face o simulare de rate la veniturile pe care le ai. Le ai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

De ce trebuie sa fii casatorit? Apropo, doar cu loc de munca se poate?

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

A fi casatorit nu e una din conditii

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaa nu iti trebuie sa fi casatorit sau sa ai loc de munca, pentru ca cineva iti da asa o casa ca ii da tu bani pe ea la sohan...
Foarte putine persoane pot beneficia de prima casa, iar cei mai multi ce reusesc sunt bugetari, lucratori la stat de care sa stie sigur ca au un venit stabil.Plus ca trebuie sa fi casatorit asa e procedura.
O cunostinta a scos 30.000 de euro si si-a luat in artament.Plateste 30 de ani dupa el.Bafta

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Ah deci mai bine cumpar casa cu banii jos cu un job stabil decat sa trebuiasca sa fiu casatorit cu o taratura care vrea 7000 pantofi pe zi.
Bine de stiut... Inca un motiv sa stau singur.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti tanar inca poti munci sa iti iei casa cu bani jos daca tot nu e graba.Pana atunci mergi in strainatate, vei sta si fara parintii si iti vei face si bani.
Despre gusturile tale la femei nu ma bag big grin. Fiecare isi alege ce crede sau i se potriveste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Meh isi face Fiverr treaba momentan. Una alta imi cresc standardele si preturile, ca si asa le am cu mult sub pretul pietei.
In ziua de azi poti face bani din absolut orice, pana si pozatul unei frunze cu apa pe ea, daca editezi frumos vinzi pe shutterstock sau alte site-uri de poze stoc.
Problema e ca suntem cativa diferiti pentru generatia asta si nu suportam ideea sa luam o mileniala. Asta ciordeste tot apoi te lasa, si-ti mai ia legal si jumate din ce ai.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prea poti sa faci bani din absolut orice, ca vezi tu sunt multi si cu studii superioare ce muncesc pe la fast food sau servesc la mese dupa 4, 5 ani in plus de invatat.
Problema e ca la noi iti cer 10 lucuri pe un singur post, 20 de ani de experienta in conditiile in care tu ai abia 20 si ceva si etc.Dar daca tu te descurci si faci bani frumosi e bine sa ii strangi si sa faci ceva util cu ei pentru viitorul tau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Scuze ca-ti spun, dar aia sunt prea prosti sa-si foloseasca studiile.
Uite avatarul meu. Sper ca-l stii pe anteriorul. Cum am terminat si eu un curs Udemy de design, cum zbam. Nu e asa ca arata mai bine avatarul asta decat voma aia de o aveam inainte? Pai vezi? Sunt unii aici care folosesc ce invata, altii care fac facultate doar ca sa se dea mari... de-aia sunt ei in fast food.
In plus, nu e necesar sa te angajezi la cineva anume, poti fi freelancer. Sau sa vinzi mici servicii pe site-urile de am pomenit de ele anterior.
Foarte probabil tu ai prins printre copii din generatia Z/mileniali, astea-s esecuri nu gluma laughing Si eu teoretic sunt in generatia aia, dar am fost crescut printre de-astia mai mari de la care am putut sa invat ceva...
Si despre posturi, depinde de oferta de munca. Cum multe chestii se automatizeaza, cine mai are nevoie de angajati? Una alta isi micsoreaza numarul de posturi. De asemenea, cineva trebuie sa faca o firma ca sa faca locuri de munca, dar cum toti se lasa de scoala ca niste prosti si scandeaza pe strazi si pe Facebook ca e inutila, cine sa-si faca firme la noi in tara?

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

+ Venituri la locul de munca (relativ) stabil

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

E vorba de gradul de indatorare pe un salariu sau doua? De aia

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

A zis cineva ca e o conditie ca la 19 ani sa fii casarorit pentru a lua un credit la prima casa?

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Tu ai dupla personalitate, sau chiar nu intelegi ce scrii?

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Iar inventezi situaţii inexistente? Iar eşti tu arbitrul fără jucători?
Îţi recomandasem să-ţi pui ideile răvăşite în ordine. A pronunţat (scris) cineva cuvântul CONDIŢIE? Vezi că iar fabulezi? Reciteşte cu atenţie şi incearcă şă şi înţelegi şi dacă nu poţi, solicită ajutor si în măsura timpului de care dispun, ţi-l ofer.