| DeejayMixT a întrebat:

am 20 de ani, si m`am hotarat sa`mi deschid propria afacere.

As dori sa-mi fac un teren sintetic de mini fotbal (6 la 6) ca apoi sa pot sa-l inchiriez. Am terenul insa m`ar interesa cum ar trebui sa-l construiesc, cat dureaza, ce costuri necesita, cat costa metrul patrat de gazon sintetic s. a. (daca se poate cu un buget mai mic) terenul are aproximativ 650m patrati(in care va fi construita arena), este amplasat intr-o zona unde nu este niciun teren de fotbal. Langa teren, in afara de vestiare, as dori sa construiesc si un Pub sau un magazin cu terasa sau ceva asemanator. Pareri?

Răspuns Câştigător
| bamse a răspuns:

Suprafata e buna daca ai 18-20 m latime.

In functie de ce tip de gazon vrei te poate costa 3-5 euro pe mp.

Trebuie sa te gandesti daca il faci acoperit cu balon. Daca nu il vei avea deschis din aprilie pana in octombrie ( maxim ) iar in zilele cu ploaie nu vei avea prea multi clienti.

Daca vrei balon te costa inca pe atat si o sa ai costuri si cu intretinerea.

Vei mai avea mici costuri cu publicitatea.

Desi pare usor, e o afacere costisitoare.

Pub-ul sau magazinul sunt altceva. Batai mari de cap cu avize, autorizari, etc. E bine sa te apuci doar de un business odata caci altfel ai sa fii 'pana peste cap'.

Fa-ti un plan al afacerii. Pune pe hartie toate costurile care iti vin in minte.

Apoi da planul la inca 5 prieteni sau membrii ai familiei si intreaba-i ce parere au si ei. Oamenii sunt tot timpul dispusi sa-si dea cu parerea, si poti primi idei bune.

Nu te supara daca nu o vei face pe asta. Treci la urmatorul plan pana gasesti ce ti se potriveste.

1 răspuns:
| Chrysk2 a răspuns:

Eu zic ca aici nu gasesti raspunsul,cel mai bine cauti siteuri care vb despre afaceri,e parerea mea.
Sa ai un amplasament cat mai bun asta conteaza cel mai mult,nu toti au masina sa vina pana la sintetic,e bine sa aiba mijloc de transport pana la tine(Buss,taxi,dar sa nu fie scump sau pe jos ), daca nu ai asa ceva e greu, pentru ca multi se duc unde le este mai aproape.

Respect,
Chrys