| XtinnaX a întrebat:

Am o nedumerire, trebuie sa primesc un colet trimis de o peroana fizica din SUA, iar bunurile din colet nu sunt destinate pentru comert ci pentru uz personal. In trecut am mai primit colet din SUA dar de la o companie deci au fost aplicate taxele vamale si toate cele, insa din cante stiu pentru un colet trimis de o persoana fizica nu se impun taxe. Nu stiu daca gresec sau nu, poate cineva sa imi explice? Va multumesc!

2 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Cum sa nu fie taxe? Nu conteaza cine ti-a trimis coletul, conteaza ce contine acesta, daca valoarea produselor depaseste limita atunci vei plati si TVA si taxe vamale posibil.

| sile44 a răspuns:

Sunt taxe dar mai mici pentru pesoana fizica decat pentru firme