| Melci12 a întrebat:

Buna dimineata!
Vreau sa cumpăr un produs de la o persoană din străinătate. Aceasta persoana mi-a spus sa-i plătesc prin Paypal și își va primi banii abia atunci când eu primesc coletul. Nu inteleg cum functioneaza această metodă de plata. Mi-e teamă să nu cumva sa plătesc și să nu primesc nimic sau sa primesc cine stie ce altceva.Ce garanție imi ofera Paypal în acest sens? A procedat cineva astfel? Va rog sa ma ajutati cu o informatie!

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai de-a face cu un scammer, ocoleste astfel de persoane!

| Violleta2022 a răspuns:

Paypalul nu are cum sa-ti garanteze nimic de altfel nici nu-i treaba lui s afaca asta, ca nu stie ce cumperi tu de la vreun ciudat sau scammer, si cui trimiti banii.
Paypalul este o platforma internationala de plati, nu securitatea sau politia, deci nu are cum sa umble dupa nimeni.
Cumpara acel produs dupa Ebay, amazon, aliexpress sau oricare alt site international de vanzari care-i verificat si legat de paypal, fiindca numai atunci paypalul garanteaza tranzactiile si in caz de neprimire a produsului, poti sa ceri banii de la paypal inapoi.

In orice caz, mie imi suna a teapa, ce spune acela si nu te sfatuiesc sa trimiti banii in contul nimanui, nici paypal si nici bancar, daca nu cumperi de pe website-uri cunoscute si safe.

| NLS a răspuns:

Daca alegi optiunea de plata "Friends and Family"
Paypal nu iti ofera absolut nici o garantie, risti sa fii inselata si sa ramai fara acei bani.

Daca platesti prin metoda "plateste pentru un bun sau servicu",
atunci esti asigurata, dar vanzatorul va plati o taxa catre Paypal, deci daca e cinstit, iti va cere mai multi bani pe produs, sa acopere si acea taxa.

Daca are de gand sa te insele, cel mai probabil NU va accepta acest tip de plata si va insista sa platesti prin prima varianta (Friends and Family), sau- cum a mentionat colegul, va propune alte metode de plata, care insa numai sigure nu sunt (nici macar transferul bancar).

Cea mai buna metoda, e sa cauti pe eBay acel produs.
Pe eBay se plateste automat prin Paypal, si Paypal este serviciul de plata al lor, creat de ei, deci toate tranzactiile sunt asigurate.

Am patit sa comand un telefon pentru o vecina, de la o firma fantoma, care nu a trimis produsul nici dupa 12 zile, le-am scris celor de la Paypal direct,
le-am trimis eu direct toate dovezile pe care le aveam ( scrisesem mail intre timp vanzatorului si incerca sa ma abureasca )
si dupa 24 de ore, am primit banii inapoi in balanta Paypal.
Nu credeam ca functioneaza atat de usor.

Procesul pe eBay este sigur si simplu,
atata vreme cat esti cinstit, si poti dovedi cu toate caile necesare ca ai fost inselat.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu îți oferă nicio garanție!
Cred că e un escroc!

| VoidEternal a răspuns:

Vrăjeală. PayPal nu are tracking pe colete, nu e integrat cu vreun curier. E doar o metoda de plata.

| KovacsB a răspuns:

Doar daca cumperi de pe Ebay esti in siguranta, daca coletul nu apare iti primesti banii inapoi.

| Melci12 explică (pentru KovacsB):

Am inteles!
Multumesc!

| Korkodeln a răspuns:

PayPal are doua metode de plata: Prieteni si Familie (Friends and Family) la care nici cel care trimite, nici cel care primeste banii nu trebuie sa plateasca vreun comision. E facut (asa cum zice, nu pentru activitati comerciale ci ca sa trimiti 200RON/EUR/etc baiatului student sau bunicii).

A doua metoda este pentru activitati comerciale, in care cumparatorul are ceva protectie (vanzatorul trebuie sa incarce numarul pentru urmarirea livrarii (traching number), adresa de destinatie trebuie sa fie ce a cumaratorului si cumparatorul poate restitui produsul intr-un interval de timp). In plus cumparatorul plateste un comision din banii primiti.

Scamerii se feresc ca dracul de tamaie de a doua metoda, chiar daca zici ca platesti tu comisionul (mizer de altfel) si zic ca "vaiii, nu fac asta ca am fost inselat de cineva care a zis ca n-a primit iPhonele si PayPal a tinut cu ei..."

Pe scurt, daca e vreo metoda fara masuri de protectie a cumapratorului (PayPal pentru prieteni, Western Union, transfer bancar, etc.), fugi ca e scammer.