| oj a întrebat:

Buna la toti vreau sa ma apuc sa string bani si ca sa nu-i cheltui vreau sa-i schimb in dolari sau euro datim un sfat e bine sau nu?

2 răspunsuri:
| mijlsach a răspuns:

Poti sa-i schimbi in orice alt ceva din cauza ca valoarea leului scade tot mai mult...

| andreia67 a răspuns (pentru mijlsach):

Unde scade? Anul trecut EURO era 4, 56 acum e 4.44-4.45. Daca vrei sa-l cumperi dai 4.50-4.51 daca vrei sa-l vinzi e 4.38-4.40. Nu merita sa tii euro decat pe termen lung sau pentru a-i cheltui in eurozona.
Nu mai spun ca daca ii depui la banca ai comision de retragere si pentru termene scurte s-ar putea sa pierzi bani. In plus dobanzile la euro sunt mici si scad in continuare, ma rog si la lei scad.
Sfatul meu: cont de economii in lei si/sau depozite pe termen scurt 1-3 luni. Euro merita cumparat cand va ajunge la 4.35-4.38 RON ca pe urma va urca iar. Acum nu mi se pare un moment bun. Curs RON/EUR si dobanzi la euro in scadere.