| Ninii293948 a întrebat:

Buna, mi-a venit un plic de ma brd in care spune ca "Va aducem la cunoștința ca perioada de 4 luni de la data la care ați devenit eligibil pentru sistemul de pensii private obligatorii(pilon 2) s-a încheiat". Știe cineva ce e asta? Nu am nici un cont deschis la ei.

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai inceput munca recent și trebuie să îți alegi un fond de pensii private. Daca nu o faci tu ești aleatoriu asignat unui fond, in cazul tau aparent BRD.

| Ninii293948 explică (pentru suntserios):

Nu muncesc, am șomaj.

| suntserios a răspuns (pentru Ninii293948):

Și nu ai fost angajat în ultimele 4 luni?

| Ninii293948 explică (pentru suntserios):

Nu, de 5 luni iau șomaj.

| gabicoo a răspuns:

Dacă nu ai optat pentru o societate de administrare a fondurilor private de pensii pilon doi, în termen de 4 luni din momentul în care ai devenit eligibil, ești distribuit aleatoriu către unul din fondurile de pensii private existente!

Mergi la BRD și vezi dacă despre asta e vorba. Nu știam că și BRD administrează un fond de pensii private!

| Ninii293948 explică (pentru gabicoo):

O sa merg sa întreb, mersi.

| Brizbriz a răspuns:

"sistemul de pensii private obligatorii"
nu am auzit de pensii private *OBLIGATORII*
deci, teapa

| gabicoo a răspuns (pentru Brizbriz):

Sistemul de pensii private obligatorii există din 2008!

| suntserios a răspuns (pentru Brizbriz):

O sa auzi de el când o să fii și tu angajat.

| Nirvanaaa a răspuns:

Ar fi bine sa vorbești fata un fata cu un angajat al băncii.
Mergi luni la un sediu al lor.

| Ninii293948 explică:

Frate a fost doar o întrebare, poate știe cineva despre ce e vorba. Ce te agiti așa?