| Andrei200202 a întrebat:

Am primit un plic de la BRD pensii in care spune asa:
"Va aducem la cunoștință că în perioada de 4 luni de la data la care ati devenit eligibil pentru sistemul de pensii private obligatorii (Pilon ll) s-a încheiat. "
Imi spune ca am fost repartizat aleatoriu la fondul de pensii administrat privat BRD.

Cred ca am primit acest plic deoarece vara trecuta am muncit cu contract intr-o firmă.
Ar trebui sa fac ceva acum? Imi poate da cineva mai multe informatii despre asta? Este ok unde am fost repartizat?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Aveai posibilitatea sa alegi unde sa-ti fie repartizati banii. Acum ai fost repartizat din oficiu. Nu mai trebuie sa faci nimic dar cand vei mai lucra banii vor fi virati la firma la care ai fost repartizat cu banii de pensie. Nu te lua dupa raspunsul tampit de mai sus! Asta cred ca are probleme cu "computerul"!

| Andrei200202 explică (pentru Salontanul):

Iti dai seama ca nu ma luam, este vreo diferență intre aceste firme? Ma refer daca as fi avut avantaje la alta sau toate fac acelasi lucru?

| Salontanul a răspuns (pentru Andrei200202):

Probabil (eu sunt pensionar si nu m-am documentat ca nu ma mai intereseaza) sunt diferente de rentabilitate si implicit de dobanda la depozite! Cred ca te poti muta ulterior! Poti merge la o casa de pensii sa intrebi sau sa te inscrii pe pagina Avocatnet.ro (iti faci cont gratuit) si iti raspunde acolo un avocat sau jurist care se pricepe in domeniu. Apropo! Multumesc pentru apreciere (funda)!

3 răspunsuri:
| Andrei200202 explică:

Aoleu, mersi ca mi ai deschis ochii