| anonim_4396 a întrebat:

Ma puteti ajuta va rog?
Iertati categoria.
Cum se scrie o cerere de demisie?
Cum se formuleaza?
Ma puteti ajuta repede va rog mult!

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Demisia NU se cere, se înaintează.
Aşadar tu nu ceri nimic, doar aduci la cunoştința conducerii firmei că începând cu data...X... tu ți-ai dat demisia şi începând cu ulima zi a duratei de preaviz postul tău e liber.

| NGheorghe a răspuns:

Înștiințare (sau "Cerere de demisie" dacă există contracte)
Subsemnata nume prenume, buletin de iden. seria sss###, cu adresa în orașul strada,
Vă prezint demisia mea în baza următoarelor motive
-a
-b
-c
Sau poate fi : "va cer să-mi aprobați demisia în baza următoarelor motive:" dacă exista contracte.
Data
Zz. Ll. Aaaa
Semnatura

| anonim_4396 explică (pentru NGheorghe):

Eu nu cred ca exista vreo lege prin care te obliga sa justifici in demisie si motivele pentru care alegi pleci. Arata-mi unde scrie si nu mai spun nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Domnule director,

Subsemnatul x, domicilat in x, cnp, CI, avand functia de _ la firma x, prin prezenta va rog sa imi aprobati cererea de demisie conf. art X din codul muncii incepand cu data de _

Acum depinde ce demisie vrei sa faci. Demisie la zi conf art 55 lit b sau demisie cu preaviz. Nu stiu ce in ce cod al muncii se incadreaza demisia cu preaviz. Eu stiu doar de demisia cu acordul partilor pentru ca mereu cand mi-am dat demisia am mentionat art 55 lit b ( acordul partilor ). Acum depinde de angajator daca iti accepta demisia la zi. Posibil sa te oblige la preaviz.

| Couragebv a răspuns:

Catre Dl. Director

Subsemnata ( numele, adresa din buletin, data nasterii, seria si CNP) VA aduc la cunostinta ca imi termin serviciile de...( ca ce ai lucrat)pe data de...
Multumesc anticipat

Data Semnatura