| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU, azi de dimineata am fost la un magazin de renume, mi-am cumparat mai multe produse unde am luat si un pachet de 1+1 de Fanta.
Toate acestea au fost cumparate de dimineata, iar de la magazin sa merg la munca. Cand am ajuns la munca sucu nu mai era in masina, fiindca ma grabeam la munca m-am gandit ca sigur le-as fi uitat la magazin. Toate bune pana cand am iesit de la munca unde m-am dus direct la magazin ca sa intreb sa se poata uita pe camerele de supraveghere sa vad daca l-am luat sau nu. Sefu de tura mi-a raspuns pe un ton superior ca numai politia se poate uita pe camere, tinand cont ca am fost sef de tura la magazinul respectiv recent si ca nu este corecta afirmatia spusa de el. Cand am intrebat daca primesc de la casier mai putin cu 50 de lei cum fac sa primesc bani inapoi? El spunand ca vin cu bonul si imi da restul inapoi, iar cand i-am spus ca de unde stie daca mint sau nu, a dat din umeri si m-a lasat singur, s-a inchis in birou. Acum va intreb daca fac sesizare la ANPC se rezolva ceva sau pierd timp degeaba? Nu e vorba de sticlele acelea ca ce-am avut si ce-am pierdut, e vorba de faptul ca acum nu te mai ajuta nimeni la nevoie nici responsabili respectivi daca nu te cunosc si se comporta cu tine ca si cum nu ai fi nimic pentru ei.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Marile magazine respecta gdpr. Și gdpr zice că nu oricine se poate uita când vrea pe camerele de supraveghere. Deci au procedat foarte corect

| Dismally a răspuns:

Cum sa te uiti pe filmari pentru ca nu stii ce-ai facut cu sucul? laughing)) Normal ca nu se poate, camerele alea nu sunt puse acolo pentru a te ajuta pe tine in caz ca nu mai tii minte ce faci, au alt scop.

| VoidEternal a răspuns:

Poți să te duci și la ANPC dar pentru o sticla de suc nu cred că o să facă nimeni mare brânză.

Sincer și mie mi s-ar părea aiurea, probabil nu oricine din magazin are posibilitatea de a se uita pe camere, pentru atâta lucru efortul e disproporționat.

Când primești mai puțini bani se numără banii din casa de marcat de obicei, nu se uita nimeni pe camere.

| LovelyWolf a răspuns (pentru VoidEternal):

Pai daca e sa fie asa, gandeste-te ca la o casa se pune 500, iar pentru 50 de lei iti zic eu ca nimeni nu iti scoate casa sa iti numere bani, fiindca se pierde mult timp, gandeste-te ca se numara si maruntisul, si pierzi timp aiurea fiind singura casa functionala pe tura in plus se poate face minus la casierul respectin si in timpul zilei (mai da un leu poate si un zece la un client si pleaca), asa ca se uita pe camere fiind mai simplu. Astea repet, zic din propria mea experienta ca responsabil in magazin

| VoidEternal a răspuns (pentru LovelyWolf):

Diferența e că operațiunea asta o poate face casierul, pe loc, și nu un tehnician sau cineva care are acces și știe să opereze NVR -ul. Nu în toate magazinele se procedează la fel. Și eu tot din experiență îți zic.

| LovelyWolf a răspuns (pentru VoidEternal):

Nu este necesar un tehnician NVR sa deruleze cu o ora in spate pe video recording happy
Pur si simplu e ca pe un Media Player, daca si aici trebuie sa fie unu specializat sa deruleze inapoi...
Casierul nu este abilitat sa numere casa, doar responsabili ca de ex sefi de tura au acest drept, deoarece nu se numara in magazin se numara doar in seif, unde accesul este interzis pentru casieri

| KovacsB a răspuns:

Subconstientul tau a facut asta, deoarece sucul este o otrava din cauza concentratiei exagerate de zahar. Poate esti chiar la limita de diabet, fa-ti niste analize.

| meli120 a răspuns:

Are dreptate ca doar politia poate sa se uite. GDPR-ul este foarte strict.
Noi avem camere de filmat in zona blocului si nu avem voie sa ne uitam pe ele, desi toti din bloc au plătit pentru achiziția si montarea lor. Cand au fost lovite masini in parcare s-a apelat la politie pentru acces la camere.
Nu am auzit ca ANPC-ul sa rezolve astfel de sesizari.
Nu este legal sa se uite cineva pe camera, asa toți ar avea acces la date sensibile si ar putea șantaja anumiti oameni.