| themark13 a întrebat:

Buna TPU as vrea sa imi spuneti niste idei de afaceri cu investitie minima de 1000 euro dar maxim 3000 euro,tatal meu ar fi interesat. ofer funda unui raspuns bun,mentionez ca stau la sat,fara covrigarie, shaormerie sau vulcanizare.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Un macazin alimentar ar merge cu 3000E zic si eu, daca nu exista deja destule in satul respectiv

| ÎngerCretin a răspuns:

Magazin alimentar. Aduci tu de la ruşi sau cumperi din piaţă la preţ bun.Mai dai şi ţigări la bucată. Cel mai convenabil dacă stai aproape de ucraina să te duci tu, aduci câteva pachete de ţigări, o sticlă -două de vodkă sau alcool, tărâţă, zahăr, ulei, suc, etc + că îţi mai faci şi plinul de benzină/motorină care e mai ieftin ca la noi. Dacă ai rezervor mare poţi face multe drumuri şi aduci motorină. Acum iarna, este nevoie de motorină pentru utilajele de dezăpezire. Ai şi puţine relaţii cu primarul, perfect. La magazin nu e neapărat să ai autorizaţie. Îţi faci în curtea ta un chioşc sau ceva. Taxele sunt al dracului de scumpe.

| Netrider a răspuns:

Poti sa produci de exemplu: sapun, pufuleti, hartie igienica, lumanari

poti colecta sau cultiva plante medicinale ( catina, lavanda, galbenele etc.), ciuperci, fructe de padure (depinde si de zona in care stai)

| CasaSiDesign a răspuns:

Daca stai in mediul rural, intereseaza-te de o masina de brichetat baie si biomasa. Brichetele se vand pentru centrale si au pret destul de ridicat. Iar ca materie prima, daca stai inmediul rural nu este o problema. Se pot bricheta paie, rumegus, coceni, tulpini floarea soarelui, frunze, crengi, etc.
P.S.: iti mai trebuie si un tocator.
http://www.tocmai.ro/presa-peleti-brichete-10304957.html

| baterie777 a răspuns:

La cat de scumpe sunt taxele, actele si celelalte formalitati, probabil ar trebui sa maresti investitia. Oricum, ai putea incerca cu dozatoarele de lapte (daca zici ca stai la sat, probabil ai posibilitatea de a creste vaci). Cu 2-3 vaci ai putea avea chiar 2 astfel de dozatoare. Chestia asta e la noi in oras si pot spune ca merge incredibil de bine, avand in vedere ca in magazin 1L de lapte costa 5lei (cu aditivi si alte d'astea), iar la dozator costa 2.5 lei/L (lapte 100% natural). Daca vrei detalii, contacteaza-ma pe privat.

| bvbescu a răspuns:

In functie de profilul de risc al tatalui tau si de cunostiintele lui financiare, cu acest capital ar putea invata sa investeasca la Bursa. Investitia minima este de 1500 lei, dar pentru inceput as recomanda deschiderea unui cont demo, cu bani virtuali (deci nu investeste pe bune), pe o platforma online. Mai multe pe subiect am scris pe blogul meu, aici: http://bvbescu.ro/category/lectia-de-bursa