| sofiaaaa001 a întrebat:

Buna TPU! Daca faci bani online sa zicem ca din mai multe surse, ca venit lunar (etsy, Instagram, affiliate marketing, stocks, cursuri online etc) ar trebui sa te inregistrezi la anaf probabil ca PFA si sa platesti taxe? Desi niciuna dintre aceste optiuni de a face bani online nu este un business practic sau poate gresesc? Mi-ar putea explica cineva daca e necesar sa platesti sau nu taxe in asemenea situatii?

21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La sfarsit de an financiar ai obligatia sa depui declaratia de venit si sa declari absolut toti bani veniti din: salariu si alte servicii prestate sau castiguri.
Chiar daca minti in declaratie, Anaful are oricum acces la toate conturile tale bancare si poate sa verifice ce bani iti intra in cont si de unde, caz in care esti prinsa si pusa sa platesti amenda si bineinteles impozit, la toata suma nedeclarata anterior.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca faci bani constat bineinteles ca trebuie sa platesti taxe. Fie ca iti favi pfa sau srl.

| sierra1 a răspuns:

" ar trebui sa te inregistrezi la anaf probabil ca PFA"

ai optșpe ani? n-ai. mai așteaptă o leacă

| sofiaaaa001 explică (pentru sierra1):

Mooor, imi dai raspunsuri acum la intrebarile mai vechi? nu stiam ca exista asemenea disperati pe aici. si da, sunt majora in caz de asta nu te lasa sa dormi bine noaptealaughing)) gaseste-ti ceva mai bun de facut decat sa ma deranjezi pe mine aiurea cu raspunsurile tale penibil de ridicole si tampite

| sierra1 a răspuns (pentru sofiaaaa001):

~imi dai raspunsuri acum la intrebarile mai vechi?~

acum m-am gândit să te ajut văzind că nu te descurci

| sofiaaaa001 explică (pentru sierra1):

Aw, apreciez ingrijorarea. insa incerc sa caut o optiune de a te bloca, din pacate nu existasad ce ar fi mai bine sa, din nou, nu imi mai raspunzi la intrebari, fie ele recente sau postate acum o luna si sa iti vezi in continuare de viata? ma deranjezi cu toate aceste raspunsuri rusinos de cretine deja la care sunt nevoita sa iti raspund. acum insa incerc sa imi dau seama daca ma cert cu o fetita de clasa a treia cu leziuni mentale sau cu cineva trecut de patruzeci de ani, frustrat si cu acces la net, oricine ai fi cu siguranta ai o multime de timp liber la indemana pe care il petreci lasand comentarii idioate online.

| sierra1 a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Este pe acolo un bouton de ignorare. folosește-l, de ce să te complici să formulezi intrebări juste, nu?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Exista declaratia unica, pe care o completezi si alegi sursele de venit de acolo.

| Sophieka a răspuns:

Mergi la un contabil si explici situatia sau scrie mesaje celor care fac venituri ca si tine, sa aflii raspunsuri corecte.

| sofiaaaa001 explică (pentru Sophieka):

Nu cunosc pe nimeni din Romania care sa faca asta, doar cateva persoane din us si am impresia ca la vreo 2 dintre aceste persoane le "completeaza" parintii taxele sau ceva de genul, nu prea am inteles pentru ca acolo e diferit. iar in legatura cu un contabil, nu stiu unde as putea sa gasesc pe cineva caruia sa ii explic situatia asta, mai ales cineva care ar intelege de conceptul de a face bani din marketing si chestii de genul

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Da se plătesc taxe.Ai aici detalii
https://www.anaf.ro/......bligatii/! ut/p/a1/pZI9D4IwEIZ_DaPcCYLohjGhMImJCF1MSfhKEEhBG_-9lDg4aBm4rc3zXC_vFSjEQBv2rAo2VG3Danmm9o2siU0MxwiQhIihdfDPlndCz9mOQDIC-KdcVPnobT6-AlD5Ec74x4X-zlzmo73Mj3Au_ytQ5RNygglQrUjZQWaoBMaQAqBF3abTh0ncJjWdAijP8oxnXH_w8bochq7fa6ihEEJnDct13mr4iy_bfoD4C4PufpEVY-WvaPoSb4XINws!/dl5/d5/L2dBISEvZ0FBIS9nQSEh/

https://www.avocatnet.ro/......-blog.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a vinde ceva, legal, ai nevoie de PFA sau SRL. Nici macar mere in piata nu ai voie sa vinzi fara autorizatie.
Daca sunt site-uri care nu au identitatea ta completa, cum ar fi numele si CNP-ul poti face profit semi-legal si te faci ca nu stii de taxe, cum fac majoritatea,
Daca vrei sa faci ceva serios si crezi ca faci profit in mod constant, te sfaruiesc sa iei legatura cu un contrabil. De inteles, intelege orice contanbil, ca nu e ceva SF.

Răspuns utilizator avertizat
| GiugeaGiugescu a răspuns:

Ai un clip aici care iti explica mai bine https://www.youtube.com/watch?v=dQw4w9WgXcQ

| Andreitudorsc a răspuns:

Stiu ca din burse sau crypto trebuie sa platesti la anaf 10% din venit daca ai intre 600 lei si pana in 12 salarii minime pe economie, daca faci mai mult platesti si asigurare.

| Dumj1 a răspuns:

Https://kw-quiz.xyz/48532705373476775/ Faceți chestionare pentru a câștiga dolari SUA, câștigați cu ușurință 1 dolar SUA într-un minut și oricine se conectează la site-ul nostru va primi 10 dolari SUA.