| loriguran a întrebat:

In 2013 am terminat liceul, am luat BAC-ul, iar apoi am bagat somajul si fiind in somaj m-am angajat. Sefa mea mi-a facut un contrac pe un am de zile, dar nu inteleg de ce din 2 in 2 luni trebuie sa trec la somaj si sa anunt ca sunt inca angajata. Intrebarea mea este:
Daca eu am fost in somaj, sefa mea m-a preluat din somaj, ea de ce facilitati beneficiaza/ sau a beneficiat de pe urma mea? Are voie sefa sa ma dea afara timp de un an de zile asa cum am semnat si contractul? Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Firma beneficiaza, pe perioada angajarii tale, dar nu mai putin de 1 an, de o prima lunara egala cu indicatorul social de referinta (ISR), in prezent acesta este de 500 lei.
Daca nu mentine angajarea firma va trebui sa restituie intreaga suma primita.

| loriguran explică (pentru Ioandelasal):

Acesti bani. firma ii primeste in fiecare luna?

| Ioandelasal a răspuns (pentru loriguran):

Da, in fiecare luna.