| raulihno a întrebat:

am fost la banca brd pentru a solicita un credit de nevoi personale si mi-a fost acceptat de Anaf si mi-a spus cel de la banca ca acum trebuie 48 de ore sa asteptam sa se faca analiza si apoi o sa ma sune sa semnam contractul. Practic e aprobat creditul, nu? Daca anaf- ul a dat unda verde, m-a intrebat si in ce data sa intre rata si asa mai departe.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se analizează dacă mai ai alte credite, căci suma totală a ratelor să nu depășească 30% din venitul net.
Se analizează dacă cei ce sunt giranți pot să plătească rata în locul tău. Se analizează dacă ai proprietăți, casă, mașină, din care se poate evalua care este standardul tău de viață, adică dacă ești solid și de încredere din punct de vedere economic și financiar.
Se analizează unde ești angajat și dacă nu sunt șanse ca mâine să
fii concediat. Se nai face uneori o anchetă socială discretă, despre care nu ți se spune, dacă nu vrei cumva să iei imprumutul și să dispari cu el în străinătate, dacă nu ești cumva schizofren, etc, adică faima ta socială. Un ofițer de credite face un referat pe care îl supune spre aprobare unui director care dă avizul, da sau nu.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, nu este încă aprobat 100%. După analiza băncii vei afla, în 48 de ore.

| raulihno explică (pentru sadrian46):

Bun va multumesc. Stiti cumva si in ce consta aceasta analiza mai exact?

| sadrian46 a răspuns (pentru raulihno):

Se analizează dacă mai ai alte credite, căci suma totală a ratelor să nu depășească 30% din venitul net.
Se analizează dacă cei ce sunt giranți pot să plătească rata în locul tău. Se analizează dacă ai proprietăți, casă, mașină, din care se poate evalua care este standardul tău de viață, adică dacă ești solid și de încredere din punct de vedere economic și financiar.
Se analizează unde ești angajat și dacă nu sunt șanse ca mâine să
fii concediat. Se nai face uneori o anchetă socială discretă, despre care nu ți se spune, dacă nu vrei cumva să iei imprumutul și să dispari cu el în străinătate, dacă nu ești cumva schizofren, etc, adică faima ta socială. Un ofițer de credite face un referat pe care îl supune spre aprobare unui director care dă avizul, da sau nu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cum sa iti fie acceptat creditul de ANAF? Tu ai habar ce vorbesti? Presupun ca esti printre aia care isi fac credit la... aifon, sa dea bine printre prieteni, dar nu are habar sa lege doua cuvinte? Poate ma insel, lamureste-ma! Cum pana mea sa iti aprobe ANAF-ul un credit? Ai habar ce reprezinta ANAF?

| raulihno explică (pentru GabiDumitrescu):

Ba omule bun. Bancile trimit situatia financiara prima oara la Anaf sa vada daca sunt eligibil. Nu imi spune mie ca nu e asa ca acum 10 min am fost sa fac creditul.

| raulihno explică (pentru GabiDumitrescu):

Sa vada daca sunt capabil sa platesc ratele. La asta m-am referit. Nu stii mai bine nu raspunde fara rost...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru raulihno):

CE TREABA ARE ANAFU'? CE FACE ANAF? De cand se ocupa ANAF cu aprobarea creditelor? Facind abstractie de treaba asta, aia de la banca ti-au zis - dupa cum ai zis tu - "ca acum trebuie 48 de ore sa asteptam sa se faca analiza si apoi o sa ma sune sa semnam contractul" - deci E POSIBIL totusi sa iti respinga cererea.

| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Poate a vrut să spună biroul de credite unde sunt înregistrați datornicii care nu și-au achitat la timp ratele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Pai da, la ala ma gindeam si eu. Daca ANAFu' ar trebui sa aprobe credite, probabil ar emigra 80% dintre angajatii care vor sa faca credite... sau le-ar face pe Bulgaria.winking

| Holiday a răspuns:

Nu ANAF iti aproba creditul. La ANAF banca doar verifica ce venituri ai.
Creditul tau nu este inca aprobat, orice ti-ar fi spus ala de la banca.