| andrei28743 a întrebat:

am încheiat cu beneficiarul X un contract de antrepriza, lucrarea a fost subcontractată la firma Y SRL. La finalul lucrării am făcut receptia (am încheiat proces verbal de predare primire cu subcontractorul ) pe care am menționat ca a primit banii și urmează sa trimită factura si chitanța pe mail. De 5zile nu mai raspunde la telefon. Ce pot face? I-am dat banii, pe receptie scrie ca a luat banii și urmează sa imi Trimită factura și chitanța pe mail. Ma poate da in judecată pentru faptului ca nu i-am plătit?

1 răspuns:
| zilog a răspuns:

Dacă tu ai dat banii firmei Y ei sunt obligați să îți dea factură și chitanță.
Prostia este prostia ta că ai dat banii fără să primești factură și chitanță pe ei.
Acum depinde de cât de jmecheri sunt dacă fac parte din grupări mafiote care au fost in garda de corp a lui tapu presedinte dacă sunt dinăia care toată viața lor doar din a da țepe statului spitalelor si au mers din țeapă în țeapă in ultimii 30 ani numai țepe au tras ei impreună cu toti maneliștii cocalari pe care ei îi botează și se dau mari apoi pe Youtube că ei au boteazat copilul lui n manelist figurant și că ei se trag de șireguri cu un primar baron local care este a făcut și pușcărie, si ei se țin in continu numai de treburi dinstea cu a inchiria clădiri și de a le da țeapă angajaților lor în loc de bani. Atunci ar putea să spună că tu le-ai făcut cadou acei bani
si că acum aștepată alți bani pentru ca să îti dea facutură și chitanță.
înafară de treba asta dacă ar fi unii mai începători ar închide firma respectivă pe care le-ai dat banii respectivi apoi judecăte cu ei, iai de unde nu sunt, dacă nu sunt la ouă cautăi la brânză apoi după ani de căutări si procese ori fapta se prescrie ori le ia boii de la bicicletă pentru că ei nu au nimic pe numele lor, si atunci ei o să îti dea câte 1 leu / lună înapoi ca sa se vadă că au avut bună voință să îti înapoieze bani, și îti dau așa 1 leu 4 lei 2 lei 1 leu 3 lei 5 lei
apoi două luni pauză apoi iar îi dai in judecată că nu ți-au dat nimic timp de 2 luni
dar ei exact in ziua judecătii îti trimit 20 lei, 10 lei pentru luna trecută și incă 10 lei pentru luna in care te afli, apoi iar iti mai dau așa bani cu țârita apoi iar repetă schema așteptă să ii somezi să ii dai in judecață să îi găsesca poștașul să le dea plicul pentru care trebuie să semneze că sunt dați in judecată, apoi iar iti mai aruncă 50 lei.

EU AM FOST ȚEPUIT DE UN ASEMNEA ANGAJATOR! AM MUNCIT 2 LUNI SI IN LOC DE SALARIU MI-A DAT DOAR AMENINȚĂRI!