| Kilgrave a întrebat:

Buna ziua, in legatura cu un imprumut bancar as avea o intrebare.
In cazul in care iau pe numele meu un imprumut de la banca transilvania si am un codebitor/coplatitor, acea persoana o sa apara in istoric la banca ca si cum ar avea un imprumut sau ar putea sa o afecteze in cazul in care isi doreste un imprumut?
Multumesc anticipat si va rog sa raspunda cine stie exact cum functioneaza.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu daca faci diferenta intre codebitor/coplatitor si garant intr-un contract de credit.
Codebitorul/coplatitorul inseamna ca plateste o anumita cota din rata imprumutului si apare in aceasta calitate, astfel ca ii poate fi limitat dreptul de a obtine un imprumut propriu.
Pe de alta parte garantul nu plateste rata de credit, va fi obligat sa plateasca doar daca titularul imprumutului nu plateste ratele si se ajunge la executarea silita.