| Expressions a întrebat:

La ce banca imi recomandati sa imi deschid cont in lei pentru dobanda?

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la toate bancile din localitatea ta. Pe un perete sau afisaj exista o hartie cu dobanzile la persoane fizice, la depozite. Vezi unde este mai mare. Daca vrei sa-i depui pe o perioada mai mare (5 ani) fara sa-i scoti, este o optiune excelenta la banca Raiffeisen pentru locuinte. Au o dobanda foarte mare pentru piata actuala si dupa 5 ani nu te mai intreaba ce faci cu ei. Intre 3 si 5 ani trebuie sa duci factura pentru imbunatatiri aduse locuintei si sa-i depui la loc. Mergi la orice banca Raiffeisen si intreaba de acest depozit pentru imbunatatirea locuintei (zic ei).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am gresit mai sus dar voi rectifica: sa mai pui 50-100 lei pe luna.

| Holiday a răspuns:

Nu merita nicaieri la ratele dobanzii actuale. Mai ales pentru sume mici. Comisioanele de deschidere cont, de administrare cont, de retragere, dupa caz, pot fi chiar mai mari decat ce obtii din dobanda si te trezesti ca ai mai putini bani decat ai depus.

| Salontanul a răspuns (pentru Holiday):

Raspunsul tau dovedeste o necunoastere a pietei bancare. Pentru cine are bani si vrea sa-i depuna sunt cai de obtinere a unei dobanzi mari. Pentru jucatori sunt si obligatiunile bancare (cu risc, e adevarat) dar la care poti castiga sume mari. Mai citeste si raspunsul meu. Hai sa nu dam raspunsuri doar de dragul punctelor!

| Holiday a răspuns (pentru Salontanul):

Ia descrie un pic ingineria de la Reiffeisen, suna cunoscut, a avut, si poate mai are, si BCR-ul o teapa de asta.

| Salontanul a răspuns (pentru Holiday):

Http://www.rbl.ro/gama.php?id=55 Am un contract si daca ma pacaleste o pot da in judecata,. De altfel am mai avut o cearta cu o banca pe 230 lei si am castigat. Nu crezi ca m-asi lasa pacalit la o suma atat de mare! Am verificat contractul cu un avocat.

| Salontanul a răspuns (pentru Holiday):

Mai mult, am uitat sa-ti spun, sunt deja in al 4-lea an de economisire si am verificat anual suma depusa. In Ianuarie ma duc sa iau bilantul contabil pe 2016. In fiecare an am primit o dobanda bunicica, mai buna ca la orice depozit. Calculeaza dupa link-ul ce ti l-am dat.

| Holiday a răspuns (pentru Salontanul):

Tu te-ai uitat pe aia? Deci depui 68 de luni cate 350 lei pe luna, adica 23.800 lei, iar la sfarsitul perioadei ai, cu tot cu dobanda 23.892 lei. Adica in 5 ani jumate ai castigat 92 de lei. Foarte tare. Bine, in plus, la sf perioadei, poti lua un credit cam de valoarea depunerii cu o dobanda ceva mai mica...Dar ca si beneficiu din dobanda ai 92 de lei in 5 ani. Despre asta vorbim.

| Holiday a răspuns (pentru Holiday):

Nici nu trebuie mare calcul, scrie clar acolo, dobanda e de 1.5% calculata bineinteles la suma economisita la un moment dat. Dupa ce scazi comisioane de administrare si ce mai au ei, ramai cu 92 de lei in 5 ani.

| Salontanul a răspuns (pentru Holiday):

Asa? Sa-mi spui si mie ce banca iti mai da 1, 5%? Mai mult, iti da si statul ceva dobanda. Daca pui de la inceput suma convenita poti sa ai un avantaj urias. Si asa eu am primit undeva catre 300 lei in plus pe perioada celor 3 ani. In Decembrie mai primesc ceva. Daca vrei iti spun in Ianuarie ce am primit. La intai Ianuarie 2016 aveam 2955, 84 lei si eu platisem 2600 lei. Sa-mi arati si mie o banca unde obtii asa ceva. Dar, ori esti fata (femeie), ori esti tipul "Gica-Contra.

| Expressions explică (pentru Salontanul):

Suma pe care vreau sa o depun e undeva intre 22.000 si 23.000 lei. Crezi ca merita sa pun la Reiffeisen?

| Salontanul a răspuns (pentru Expressions):

Nu la Raiffeisen ci Raiffeisen banca pentru locuinte. Atentie! Spun asta deoarece asta nu are sediu propriu. Trebuie sa mergi la o banca Raiffeisen obisnuita dar intrebi de celalalta banca. Mergi si intreaba ce dobanda ai pe an si ce comisioane. Eu zic ca daca pui 22-23 mii ai o dobanda si mai mare si apoi poti sa pui cate 50-100 lei pe luna. Uita-te ce i-am raspuns aluia de mai sus. Dar eu n-am avut o suma intiala depusa ci am pus cate 50, 100 sau 150 lei pe luna. Acum imi pare rau ca puteam depune mai mult dar asa este omul. Fata de dobanzile obisnuite acolo este cu mult mai mare. Nu mai stiu cum mi s-a explicat dar parca stiu ca pe langa cei 1, 5% care ti-i da banca mai primesti de la stat 5%. Cert este ca dupa 2 ani si 6 luni de depunere (3 ani calendaristici ca eu am inceput in iunie) eu aveam in loc de 2600 cat depusesm eu aveam 2955, 84 lei la 1 Ianuarie 2016. In Ianuarie 2017 banuiesc ca voi avea si mai mult deoarece suma depusa a crescut la 3200 lei si pe anul asta voi primi mai mult. Cand te gandesti ca la o banca obisnuita mama mea ia circa 1% dobanda iar la altele iti da 0, 75% si iti mai si ia comision de administrare, este excelent!