| Ava1231 a întrebat:

Care e diferența dintre salariu si venit?

10 răspunsuri:
| Dark7Soul a răspuns:

Ambele îs asemătoare. Salariul îl primești atunci când lucrezi la un anumit job, sau într-o anumită întreprindere, iar venitul îl poți obține din alte lucruri, de exemplu: investițiile, etc.

| SingleForOne a răspuns:

Salariul este plata pentru un serviciu prestat, venitul poate fi orice sumă de bani care intră în puterea ta (salariu, vânzări, investiții, donații, datorii de către alții, împrumuturi, etc)

Răspuns utilizator avertizat
| johnnny123 a răspuns:

Toate salariile sunt venituri, dar nu toate veniturile sunt salarii.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este diferenta de la general la particular, venit este tot ceea ce obtii din salariu sau orice alte activitati iar salariul este numai venitul obtinut din munca prestata.

| Mopmop a răspuns:

Salariul poate fi saptamanal sau lunar insa venitul e cand o vrea bunul D-zeu. Asta ar fi diferenta
Salariul e ceva sigur venitul nu prea.

| darrio2007 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Si salariul nu intra tot in buzunar? Sau intra in poseta nevestei?

| StrongHeart a răspuns:

Un venit poate sa provina si din alte surse, nu doar din salariu.

| Irinelp a răspuns:

Salariul este suma de bani pe care o primește o persoană angajată cu contract de muncă iar venitul este tot ce are o persoană, de exemplu, mașină, casă.