| pe_5413 a întrebat:

Care este formula de calcul a cifrei de afaceri?

1 răspuns:
| andreidraga a răspuns:

Cel mai adesea mărimea cifrei de afaceri totale se determină prin însumarea veniturilor provenite din activitatea de bază a întreprinderilor(VB) cu veniturile provenite din alte activități(VA): CA = VB + VA, unde:

VB-reflectă cifra de afaceri din activitatea de bază a întreprinderii și se referă la vânzarea produselor rezultate din activitatea de bază a întreprinderii; VA-reflectă cifra de afaceri cu caracter industrial sau neindustrial.