| MrkiddyKid1 a întrebat:

Cat costa eliberarea unui card de credit sau debit *nu stiu care este diferenta* fara niciun ban pe el?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Cum a zis suntserios.
Nici BT nu cere bani pentru eliberare de carduri.
Diferenta dintre card de debit si credit e urmatoarea:
Cardul de debit e ca o carteala PrePay, trebuie sa pui mereu bani pe el si cati bani ai atatia poti sa folosesti.
Cardul de credit e mai mult ca un abonament. Pui bani lunar, dar cand ramai fara poti sa consumi si peste, dar dupa trebuie sa-i dai inapoi cu o anumita dobanda.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de la banca la banca... ING spre exemplu nu cere niciun bani pentru cardurile Visa

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cat iti ia pe cheia de la casa vanzatorul de la care ai cumparat casa?

| BenWilde a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

BRD ia pentru o 'cheie' MasterCard 25 de lei, iar pentru una Visa 50 de lei. (Cel putin asa a fost cand mi-am facut eu prin 2014)

| BenWilde a răspuns:

Daca vrei sa faci cumparaturi online ti-as sugera sa iti faci un card de credit, pentru ca nu toate siteurile suporta cardurile de debit.

P.S. Ce a zis CuriousStuff despre pusul banilor lunar pe card 'ca un abonament' este fals. Pui bani cand vrei si scoti cand vrei. Diferentele sunt altele. P.S. Din experienta mea din 2014 iti trebuie cel putin 18 ani pentru un card de credit. Pentru debit nu conteaza varsta.

| AFR81 a răspuns:

La unele banci, precum ING-ul, este gratuit iar la altele iti va cere o mica taxa, o suma pana in 7-8 lei.