| MihaiChirac a întrebat:

Cât înseamnă 38 milioane( bani vechi) in bani noi?

13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

3800 de lei inseamna actual!

actual folosim doar sistemul de bani "noi" adica RON

| FreddieM a răspuns (pentru Simpatic):

Is considerați multi, 3800 de roni?
Cheers

| Simpatic a răspuns (pentru FreddieM):

Depinde la ce anume ne raportam! in general spun si fara sa fiu lipsit de modestie ca 3800 de lei aici in Romania nu sunt bani suficienti de exemplu pentru o familie formata din 2 persoane nici ca acestia sa isi plateasca intretinerea lunara si mancarea lunara
nici nu stiu cum sa ma raportez exact dar cu 3800 de lei iti poti cumpara un telefon bun, insa nu un flagship!
ca si salariu lunar bani luati in mana 3800 de lei este asa si asa, adica daca ne raportam la salariul minim pe economie care este 2079 lei, 3800 de lei pare mult, daca ne raportam la salariile medicilor cu vechime de genul +18-20.000 de lei pe luna atunci este un salariu decent si relativ mic! nu intru in sfera IT-istilor de top si programatorilor care castiga bine si la noi in Ro, de exemplu peste 4-5k euro pe luna! sper ca am dat un raspuns cat de cat care a atins subiectul!

| FreddieM a răspuns (pentru Simpatic):

Mulțumesc, ai dat un răspuns perfect.
Cheers

| Simpatic a răspuns (pentru FreddieM):

Nu stiu cat de perfect!
multumesc si eu

| FreddieM a răspuns (pentru Simpatic):

Nu mai trăiesc în Ro de niște ani, incă erau milioanele de lei pe timpul ala, nu am idee de valoarea lor, de aici și curiozitatea. Mersi iar.
Cheers

| Simpatic a răspuns (pentru FreddieM):

Mi-am dat seama, de aceea am si spus raportat ce poti face in Romania cu acesti banuti dar nu aveam cum sa acopar absolut toate detaliile vietii!
daca vrei in euro, atunci 3800 de lei este echivalentul a 764 euro
zi buna!

| Violleta2022 a răspuns:

Milioanele de bani vechi au iesit din folosinta de peste 10 ani. Cine-i mai are nu-i mai poate folosii, fiindca sunt inutili, poate s ate joci cu ei sa sa faci focul cu ei.

Acum banii au alta valoarea si totul incepe de la 1 leu (ron) pana la mii si sute de mii de lei (ron), ca milioane de roni au doar oamenii superbogati din Romania.

suntserios
| suntserios a răspuns:

| ReddY25 a răspuns:

3800 RON

| StoicAnalysis a răspuns:

3800 de lei.

| Cipi1212 a răspuns:

Buna, 38.000.000 in bani noi înseamnă 3800 lei.

| georgeul1337 a răspuns:

38 milioane = 3800 lei