| ALEXICAmarketing a întrebat:

Ce parere aveti de o afacere online cu haine si incaltaminte de firmă SH? Cunoaste cineva firme din domeniu?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Am o parere prosata si foarte proasta.
Am incercat sa vand online, haine bune calitativ si scumpe, si nu am reusits a iau pe ele nici macar 10%.
Vechiturile si hainele second hand se vad bine cand sunt expuse intr-un magazin, depozit sau la piata pe taraba, dar nu online!

| Dismally a răspuns:

Nu cred ca va merge, in Romania cel putin. Aici persoanele care cumpara din SH nu prea fac cumparaturi on-line iar cei care cumpara on-line nu prea cumpara SH.

| costinyo a răspuns:

Salut, competitia in Romania in domeniul fashion este imensa. Chiar daca sunt ele si SH si poate la preturi foarte mici, vei ajunge la concluzia ca dai mai multi bani din buzunar pentru reclame/fotografiere/mentenanta etc. decat ce scoti de pe hainele vandute. Daca ai un buget bine calculat si poti lua hainele la preturi foarte bune cred ca este o nisa de exploatat.
Nu mai ganditi ca hainele SH sunt pentru persoanele "sarace" sau cele care nu intra online ca o sa ramaneti surprinsi sa vedeti si persoane cu venituri peste medii ce cumpara din magazine SH, nu doar pentru pretul ieftin ci pentru unicitatea hainelor. (cautatorii de vintage).
Procentul de cumparare in domeniul fashion este intre 1-3% din vizitatori si mai pune si rata mare de retur in cazul in care marimile nu se potrivesc, ceea ce este foarte putin in comparatie cu alte domenii dar daca reusesti sa iti stabilesti un brand si ai bani suficienti pentru promovare orice este posibil.
Succes!

| ALEXICAmarketing explică (pentru costinyo):

3% pare intersant?
Momentan am 10 produse pe olx, Facebook, la jumate, publi 24 de 4 zile si nu am reusit sa vand nimic.Sunt solicitat, chiar trebuia sa ma intalnesc cu una dar nu a mai venit.M-as multumi si cu un profit de 10-20% din rulaj.Produsele astea sunt luate gratis... poate merita incercat.