| AndrElle a întrebat:

Ce părere aveți despre fondurile europene nerambursabile? Sunt benefice sau dezavantajoase? Am auzit că au multa documentație. Și că asta ar fi problema. Eu sunt singur cu firma mea. Nu am spațiul încă și asta cică ar trebui, terenul pregătit.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă le primești sunt benefice.

| Frank51 a răspuns:

Sunt doar avantaje, problema vine când nu sunt cheltuiți cum trebuie banii.

| johnnny123 a răspuns:

De ce ar fi dezavantajoase niste fonduri nerambursabile?

Problema este daca poti sa le obtii si daca te pricepi sa profiti de ele dupa ce le-ai obtinut, nu daca sunt dezavantajoase.

| AndrElle explică (pentru johnnny123):

Bine, dar terenul.

| johnnny123 a răspuns (pentru AndrElle):

Nu inteleg ce vrei sa spui cu "Bine, dar terenul."

Daca o sa fii la fel de explicit si cand o sa pregatesti documentatia pentru obtinerea de fonduri, mai bine o lasi balta.

| mihaela000ela a răspuns:

Nu asta e problema! Problema e sa ai un proiect care sa fie eligibil. Citeste macar cum se scrie un proiect, ce inseamna mai exact o cerere de finantare.

La scrierea unui proiect participa experti specializati pe partea tehnica, financiara, juridica si chiar si asa, exista foarte multe sanse sa iti pice cererea de finantare si sa nu castigi nimic.
Sunt niste criterii de selectie, in 2 faze, A si B (A-Verificarea conformitatii si eligibilitatii si B-Selecţia proiectelor în baza criteriilor aprobate de comitetul de monitorizare), trebuie sa treci de A, ca sa poti ajunge la B.

Nu e atat de usor pe cat pare!

| Stefan_David_1981 a răspuns:

O parere foarte buna