| stelianr a întrebat:

Ce parere aveti despre impozitul forfetar?

Răspuns Câştigător
| flower a răspuns:

Este o gaselnita imaginata de catre marii oameni de stat menita sa acopere printre altele si gaura din imprumuturile europene. Pai de unde vor scoate ei banii tocati aiurea? De unde pot, de la cei care si-au cheltuit banii deschizand o firma in speranta de mai bine, pentru care acum sunt obligati sa plateasca impozit din nimic, din taxe si impozite abuzive, din penalitatile exagerate si fara drept de apel atunci cand fara voie intarzii la plata darilor catre stat- ca de, ce intereseaza statul ca tu nu incasezi factura de la client, esti obligat sa platesti TVA-ul aferent altfel pe langa faptul ca nu ai bani te trezesti si cu datorii catre stat- ce ai scris in frunte ti-e pus- asta este principiul statului roman. Unde mai pui ca rau platnicii au mai multe drepturi legale decat furnizorii lor. Cat de disperati trebuie sa fie cei care ne conduc ( spre haos) pentru a inventa o taxa care sa fie aplicabila si in cazul firmelor care nici macar nu si-au inceput activitatea! Avem o lege de 2 lei si un Guvern de tot c... l; poate mai indreapta Base ceva...la anul si la multi ani!

4 răspunsuri:
| videoblog a răspuns:

Nimeni nu are o parere buna. sa vezi ce zice lumea pe grupuri despre el.

| Vizitiul a răspuns:

Impozitul forfetar este strict necesar din mai multe motive:
- afecteaza foarte putin firmele ce au activitate serioasa
- face ca firmele fantoma sa dispara sau numarul acestora sa se diminueze
- desfiinteaza pur si simplu firmele fara activitate, care nu-si mai justifica prezenta
- face ca cei ce prin diverse metode nu plateau impozite la stat sa plateasca de acum in colo.

E normal ca cei ce realizeaza venituri sa plateasca impozite, asa cum un salariat care castiga 600ron isi plateste constiincios impozitele asa si un patron care ruleaza sute de mii de euro trebuie sa contribuie cu ceva la bugetul de stat.
Autostrazile, infrastructura, spitale etc nu se pot construi cu evaziune fiscala generalizata.
Suedia, Norvegia, Germania, etc. (in general toate acelea state pe care le dam exemplu) sunt state in care fiscalitatea este mult mai ridicata decat in Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e bine deloc cu inpozitul forfetar...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin impozit forfetar poti sa furi pe fata si mai mult daca esti destept maibine l-ar desfinta dar este in favoarea guvernantilor care pot sa fure ca in codru