| anonim_4396 a întrebat:

Ce sunt alea Acțiuni la bursă?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt actiuni ale unor societati comerciale pe actiuni care sunt cotate la o bursa de valori si se tranzactioneaza acolo, respectiv se vand si cumpara.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dreptul de proprietate asupra unui obiect cotat la bursa. Sa zicem ca o sonda este cotata la bursa si valoreaza 100.000 lei. Pentru asta s-au pus la bursa 10 actiuni Daca ai cumparat 2 actiuni ai drept de proprietate pe a 5-a parte din sonda si ai ca valoare 20.000 lei. Daca maine sonda nu mai pompeaza petrol ai doar doua hartii fara nici o valoare = zero lei. Valoarea ei scade automat la zero. Pe aceasta se bazeaza si "ciudateniile" bursei. Cineva da zvonul ca o sonda nu mai produce. Toti se grabesc (nu chiar toti dar majoritatea) sa vanda actiunile si valoarea lor scade. Cineva le cumpara ieftin si cand nu mai sunt actiuni pe piata sonda ajunge la alt patron. Fostul patron ramane doar un actionar minoritar care nu mai are dect ceva dividende, cat sa nu moara de foame.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! Actiunile se pun in vanzare din dorinta patronului de a avea lichiditati (bani reali).